Jazda w grupie
Entuzjastów kolarstwa szosowego jest coraz więcej i nie ukrywajmy, każdy posiadacz kolarki prędzej czy później znajdzie się w peletonie. Liczne zawody kolarskie dla amatorów, rajdy, zorganizowane jazdy – treningi grupowe zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, to naturalne, że chcemy dzielić swoją pasję z innymi, zakosztować rywalizacji czy pokonać własne bariery.
Jak przygotować się do jazdy grupowej?
Grupowa jazda na rowerze może być bardzo przyjemnym i motywującym doświadczeniem, ale wymaga również odpowiedniego przygotowania i uwagi, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do grupowej jazdy na rowerze:
- Sprawdź stan techniczny swojego roweru
- Przygotuj odpowiedni sprzęt – zwróć uwagę na odpowiedni strój i sprzęt. Nie zapomnij o kasku, który jest niezbędny do ochrony głowy podczas jazdy.
- Zaplanuj trasę i tempo jazdy – przed jazdą warto omówić z innymi uczestnikami grupy trasę i tempo jazdy, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić odpowiednie dopasowanie do możliwości każdego z uczestników.
- Utrzymuj dystans i pilnuj swojej pozycji
- Pamiętaj o odpowiedniej hydratacji i odżywieniu – podczas grupowej jazdy na rowerze warto pamiętać o odpowiedniej hydratacji i odżywieniu. Zabierz ze sobą wodę oraz lekkie przekąski, które pomogą utrzymać energię podczas jazdy.
- Komunikuj się z innymi uczestnikami – podczas jazdy w grupie ważne jest komunikowanie się z innymi uczestnikami. Sygnalizuj swoje zamiary, np. zmianę kierunku, a także pilnuj, aby wszyscy uczestnicy byli na bieżąco z planowanymi zmianami trasy i tempa jazdy.
Podstawowe zasady jazdy w grupie
Jazda w grupie na rowerze może być przyjemna i efektywna, ale wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, aby zminimalizować ryzyko kolizji i zapewnić bezpieczeństwo każdego uczestnika. Pamiętaj, że musisz być odpowiedzialny/a. Jeśli nie będziesz uważać, możesz położyć całą grupę, a wierz mi, upadki na szosie są bardzo bolesne i niebezpieczne. Jeśli pierwszy raz znajdujesz się w grupie, ustaw się z tyłu. Zobacz, jak zachowują się inni kolarze, jak sygnalizują niebezpieczeństwa oraz komunikują się między sobą. Pamiętaj, by jeździć równo i stabilnie, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie zmieniaj nagle toru jazdy, nie hamuj gwałtownie bez ostrzeżenia. Nie bój się też jeździć na kole.
Oto kilka ważnych zasad jazdy w grupie na rowerze:
- Przestrzegaj zasad ruchu drogowego – jazda w grupie nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
- Trzymaj odpowiedni odstęp – zachowaj bezpieczny odstęp od rowerzystów przed tobą i obok ciebie. Pamiętaj, że niektórzy rowerzyści mogą zacząć hamować nagle lub zmieniać kierunek jazdy. Trzymaj odległość połowy koła za jeźdźcem z przodu i patrz na drogę przed sobą.
- Odrywaj ręce od kierownicy tylko wtedy, gdy droga jest pusta i jest to bezpieczne.
- Trzymaj ręce blisko klamek hamulcowych, aby móc szybko reagować, zmieniać prędkość i biegi
- Sygnalizuj swoje zamiary – przed wykonaniem skrętu, zmianą prędkości lub zatrzymaniem, należy powiadomić innych rowerzystów o swoich zamiarach.
- Jedź płynnie – aby zachować bezpieczeństwo nie należy przyspieszać zbyt gwałtownie, zwłaszcza na stromych podjazdach.
- Utrzymuj kontakt wzrokowy – zachowaj kontakt wzrokowy z rowerzystami przed i obok ciebie, aby zminimalizować ryzyko kolizji.
- Nie używaj słuchawek – unikaj słuchawek, aby mieć pełną świadomość otoczenia i słyszeć sygnały dźwiękowe innych rowerzystów czy pojazdów.
- Bądź przygotowany na nieoczekiwane sytuacje – w każdej chwili może zdarzyć się nieprzewidziana sytuacja na drodze, więc miej zawsze przy sobie podstawowy sprzęt naprawczy, taki jak pompka, dętki i narzędzia.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc zachowaj ostrożność i przestrzegaj powyższych zasad podczas jazdy w grupie na rowerze.
Komunikacja
Komunikacja w grupie podczas jazdy jest niezwykle istotna, nie ma znaczenia czy jedziecie we dwoje, czy w dużej grupie. Zawsze sygnalizuj swoim towarzyszom, co się dzieje. Bycie czujnym i odpowiedzialnym to absolutna podstawa wspólnej jazdy. Jeśli jedziesz przed kimś, Twoim obowiązkiem jest sygnalizowanie wszelkich zmian czy zagrożeń, jeśli jedziesz za innymi, bądź czujny i patrz co dzieje się przed tobą, spoglądanie na licznik czy oponę nie jest w tym momencie najlepszym pomysłem.
Podczas jazdy na rowerze można wykonywać różnego rodzaju gesty, które pomagają komunikować się z innymi użytkownikami drogi i zapewniać bezpieczeństwo. Komunikaty głosowe również można stosować, ale lepiej ograniczyć je do sytuacji wyjątkowych.
Podstawowe gesty – które każdy musi znać.
1. Sygnalizowanie skrętu — ręka w bok
2. Sygnalizowanie dziur — dłoń skierowana w dół, pamiętaj, by zasygnalizować ją odpowiednio wcześnie.
3. Niebezpieczna nawierzchnia, żwir itd. – Poruszanie dłonią skierowaną w dół
4. Sygnalizowanie stop i mocnego wyhamowania — wyprostowana dłoń ku górze.
5. Sygnalizacja mijania — machnięcie ręka za siebie
6. Prośba o danie zmiany — delikatny ruch łokciem
7. Wstawanie z siodełka — ruch łokciami na zewnątrz, to bardzo ważna komenda, o której nagminnie wszyscy zapominają, a przy wstawaniu bardzo często występuję zjawisko cofnięcia i nieświadoma osoba może wjechać Ci w koło, a to już prosta droga to kraksy.
Rowerowe Wypady z Fabryką
Rowerowe Wypady z Fabryką to propozycja dla Wszystkich zakręconych na punkcie dwóch kółek. W fabrykarowerow.com organizowane są jazdy grupowe zarówno na rowerach szosowych jak i MTB. Są grupy mieszane, dedykowane dla pań, dla dzieciaków. Znajdują się grupy spokojne, szybsze, dla początkujących i dla zaawansowanych. Wszystkie jazdy startują spod sklepu fabrykarowerow.com dzięki czemu możesz przed każdą jazdą uzupełnić potrzebne akcesoria czy przekąski.
Szczegóły organizowanych jazd znajdziesz tutaj. Zapraszamy!
Ania Wer – Tomica Coaching
Trener triathlonu & kolarstwa annatomica.com
Head Coach and founder @tomicacoaching