Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Kolarzu zadbaj o swój rower

13/03/2023

Kolarzu zadbaj o swój rower

Sprawny rower to coś więcej niż wygoda użytkowania. To przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo, które zawsze powinno być priorytetem. Choć niektóre czynności serwisowe możesz, przy odrobinie chęci, czasu i zdolności manualnych, wykonać samodzielnie w domu, to inne wymagają udania się z rowerem do serwisu. Nawet dbając na co dzień o swój rower poprzez odpowiednie czyszczenie i podstawową konserwację, podzespoły w Twoim jednośladzie nie będą nieśmiertelne.

Rower podobnie wymaga okresowej kontroli.

Podczas jazdy poszczególne części i komponenty zużywają się i dla twojego bezpieczeństwa lepiej przejrzeć, czy wszystko działa poprawnie. W końcu jazda sprawnym rowerem to sama przyjemność, kiedy każda część działa bez zarzutu. Nikt przecież nie lubi, kiedy coś skrzypi, piszczy czy przerywa. Aby tego uniknąć, należy wykonywać regularny przegląd roweru.

O tym, jak istotny jest przegląd roweru oraz o pracy serwisu opowie nam jeden ze specjalistów Fabrykarowerow.com

Hey Paweł, w fabrykarowerow.com można umówić się na przegląd generalny, regulacyjny oraz gwarancyjny. Czy mógłbyś krótko powiedzieć o tym czym te usługi się różnią oraz jakich sytuacji dotyczą?

 P: Hej, zacznijmy może od przeglądu gwarancyjnego. Komponenty nowego roweru układają się podczas normalnej eksploatacji pod obciążeniem kolarza. Rowery są składane i regulowane na stojakach serwisowych, gdzie sprawdzamy wszystkie połączenia śrubowe, ustawiamy zakresy napędu, kąty klamek, manetek i kierownicy, a w przypadku rowerów ze wspomaganiem elektrycznym lub napędem bezprzewodowym – robimy aktualizacje oprogramowania. Linki uciągają się w pancerzach, a obręcze przyjmują pierwsze nierówności. Przegląd gwarancyjny ma na celu wyeliminowania „bolączek wieku dziecięcego” polegających m.in. na częściowo nieprecyzyjnej pracy przerzutek czy też minimalnym rozcentrowaniu kół. Dodatkowo ponownie sprawdzamy wszystkie połączenia. Warto wspomnieć o tym, że w przypadku rowerów firmy Trek, mamy do spełnienia dwa warunki narzucone przez dystrybutora, które podtrzymują gwarancję: zarejestrowanie roweru na stronie www.trekbikes.com oraz dokonanie przeglądu gwarancyjnego w okresie do 3 miesięcy od daty zakupu. Wiadome jest, że w okresie jesienno-zimowym większość użytkowników rezygnuje z jazdy na rowerze. W tym przypadku jesteśmy w stanie trochę wydłużyć termin na dokonanie przeglądu gwarancyjnego do momentu, w którym przebieg roweru wynosi od ok. 150 km do 300 km.

Kolejna kategoria przeglądu w naszej ofercie to przegląd regulacyjny. Zakres prac jest bardzo podobny do przeglądu gwarancyjnego, lecz bardzo często Klienci decydują się na wymianę komponentów, które zużywają się pod wpływem normalnej eksploatacji. Mowa tutaj np. o okładzinach hamulcowych, łańcuchach lub oponach. W przypadku rowerów z przednią amortyzacją (hardtail) lub pełną amortyzacją (full) zdarza się rozszerzenie o podstawowy przegląd amortyzatorów i damperów polegający na wyczyszczeniu ich uszczelek oraz złożeniu na nowym smarze i oleju.

Przegląd pełny polega na rozebraniu roweru praktycznie do „gołej” ramy, wyczyszczeniu każdego milimetra roweru oraz złożeniu go na nowo. Porównując go do dwóch pozostałych przeglądów, rozszerzamy zakres prac o serwis piast, sterów, suportu oraz wymianie płynu hamulcowego na nowy (w przypadku hamulców hydraulicznych). Zalecamy także wymianę pancerzy i linek na nowy – mały koszt, a duża różnica w płynności pracy komponentów roweru.

Jak często powinniśmy umawiać się na przegląd generalny oraz regulacyjny?

  P: Ogólnie zalecamy, aby rower przynajmniej raz w roku przeszedł przegląd regulacyjny. Potocznie mówiąc, zakres prac przygotowuje rower w taki sposób, aby był gotowy i bezpieczny na kolejny sezon. Przeglądy pełne powinny być przeprowadzone raz na 2 lub 3 lata. Nie da się jednak jednoznacznie określić sztywnych ram czasowych na dokonanie określonego przeglądu. Przede wszystkim typ roweru, ilość pokonywanych kilometrów i sposób, w jaki dbamy o nasz sprzęt, definiują to, jaki przegląd będzie odpowiedni w danym momencie. Najprościej mówiąc, kierujmy się zasadą “jak dbasz, tak masz” 😉

W jaki sposób kolarz powinien dbać o swój rower by zapewnić jak najdłuższą żywotność podzespołów?

 P: Najprostsza rzecz, którą każdy z nas jest w stanie wykonać to regularne czyszczenie i olejowanie napędu. W zależności od typu roweru i warunków, w jakich zazwyczaj jeździmy, dobieramy odpowiedni olej. Idąc dalej, częstotliwość czyszczenia i olejowanie zależy od rodzaju oleju. Tutaj istotna jest gęstość oleju, a także to czy jest na bazie parafiny, czy nie. Odpowiednie preparaty ułatwiają oczyszczenie elementów układu napędowego, a obecnie są już preparaty, które przy okazji dużej skuteczności są w pełni biodegradowalne. W przypadku rowerów zawieszonych charakterystyczne jest “pocenie” się amortyzatorów wynikające z normalnej pracy podczas ugięcia oraz gromadzenie się drobinek piasku i brudu w okolicy uszczelek. Aby uniknąć uszkodzenia, należy co jakiś czas zetrzeć warstwę brudu. Jeśli rower ulegnie dużemu zabrudzeniu, można go śmiało umyć, lecz starajmy się unikać dużego ciśnienia, szczególnie w okolicy piast, suportu, sterów, łożysk zawieszenia, a w przypadku szos i graveli – raczej nie polecam uderzać strumieniem wody w kierunku owijki 🙂

Jaki jest najlepszy czas by oddać rower na serwis?

 P: Każdy czas jest dobry na oddanie roweru na serwis. Problem dotyczy dostępności wolnych terminów. W okresie zimowym raczej nie myślimy o jeździe na dwóch kołach, a tym bardziej o przeprowadzeniu przeglądu. W konsekwencji, wolne terminy zazwyczaj przypadają z dnia na dzień. Kłopot tworzy się wtedy, gdy pojawia się pierwsza znośna aura do jazdy. Wyciągamy swoje zakurzone rowery, zazwyczaj bez powietrza i zapala się lampka pt. “Chciałbym/chciałabym się przejechać, ale rower nie jest sprawny”. Sięgamy za telefon i niestety odbijamy się od ściany, bo serwisy mają duże obłożenie i czekamy na termin nawet 2/3 tygodnie. No ale przecież to tylko rower, co tam jest takiego skomplikowanego do zrobienia? Otóż Moi Drodzy, w zależności od roweru i rodzaju przeglądu, czas na przeprowadzenie serwisu waha się od 2 do 9 godzin. Warto wziąć to pod uwagę, bo gdy wyjdzie pierwsze Słońce – kto pierwszy ten lepszy 🙂

Najczęstsze “serwisowe” błędy rowerzystów?

 P: Najczęściej pojawia się problem z olejowaniem napędu. Jedni użytkownicy nie oliwią napędu i jeżdżą “na sucho” do jego wykończenia. Ich przeciwieństwo to użytkownicy, którzy nie czyszczą napędu przed olejowaniem, przez co łańcuch i kaseta stopniowo łapią kolejną warstwę brudu. Ubita warstwa piachu na kółkach przerzutki i łańcuchu, w połączeniu z olejem do napędu tworzy powłokę podobną do papieru ściernego, która nie wpływa korzystnie na elementy napędu. Kolejny aspekt dotyczy użytkowników rowerów z kołami przystosowanymi do systemu bezdętkowego. Pierwsza rzecz to mieszanie uszczelniaczy. Każdy z płynów ma inny skład oraz inną gęstość. “Mleko”, bo tak potocznie mówimy na uszczelniacz, po zmieszaniu z innym mlekiem może się zważyć, przez co straci swoje właściwości uszczelniające. Należy także pamiętać o tym, aby regularnie uzupełniać mleko w kołach, a gdy nie jeździmy – chociaż raz na tydzień zakręcić kołem, by mleko zachowało swoją płynną formę i nie zastygło w oponie.

Czym różni się serwis roweru manualnego od serwisu roweru elektrycznego?

P: Rowery ze wspomaganiem elektrycznym mają swoje oprogramowanie, które w ramach przeglądu aktualizujemy. Sprawdzamy także regulację zamka baterii (jeśli bateria ma możliwość wyciągnięcia jej z ramy roweru) oraz – na życzenie Klienta – możemy przeprowadzić test pojemności baterii względem pierwotnej deklarowanej wartości. Warto poruszyć temat eksploatacji takiego roweru przez Klientów. Często zdarza się, że rowery z małym przebiegiem mają problem ze strzelającym napędem na najmniejszych koronkach kasety. Z czego to wynika? Rowery ze wspomaganiem elektrycznym pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Elementy napędu, które montują do nich producenci, są w większości takie same jak w standardowych rowerach bez wspomagania. Ich konstrukcja nie jest przystosowana do dużej siły, jaką generują silniki (w przypadku silników Bosch maksymalna moc to 85Nm!!). Użytkownicy zapominają o tym, że mimo wspomagania elektrycznego, TO NADAL JEST ROWER. Nie zmieniają przełożeń na lżejsze, bo silnik pomoże im ruszyć z cięższego przełożenia i siła silnika przenoszona na napęd nadmiernie zużywa łańcuch i koronki. Analogicznie działa to tak jakbyśmy ruszali samochodem tylko z 4/5/6 biegu. Firma Shimano w zeszłym roku wypuściła grupę o nazwie Linkglide w wersjach 10 i 11 rzędowych, która jest stworzona z myślą o rowerach E-MTB. W skład tej grupy wchodzi manetka, łańcuch, przerzutka tylna oraz kaseta. Producent deklaruje żywotność całości na ok.8 tys.km. Czas pokaże, czy praktyka potwierdzi teorię 🙂

Czym wyróżnia się serwis w Fabrykarowerow.com na tle innych serwisów? Dlaczego klient skorzysta na wyborze waszego serwisu?

 P: Jesteśmy jedynym w Częstochowie serwisem z autoryzacją Shimano Service Center. Dodatkowo jesteśmy autoryzowanym serwisem marek Sram, Bosch, Fazua i TQ. Nieustannie poszerzamy naszą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu mechaniki oraz wiedzę produktową, gdy tylko pojawia się jakaś nowość. Zamówienia części eksploatacyjnych staramy się tworzyć w taki sposób, aby produkty były u nas dostępne od ręki. Wiadome jest, że nie przewidzimy wszystkiego, ale dzięki powyższym certyfikatom, mamy możliwość szybkiego zamówienia brakujących komponentów. Pół żartem, pół serio – wyróżnia nas także wielkość naszego serwisu. Dzięki sześciu podwójnym stanowiskom serwisowym jesteśmy w stanie pracować przy 12 rowerach jednocześnie. Potrzeby naszych Klientów wymagają od nas także bieżącego modernizowania i uzupełniania kolejnych narzędzi serwisowych i diagnostycznych. Każdy rower po dokonaniu przeglądu sprawdzamy podczas normalnej jazdy, a nie tylko na stojaku serwisowym. W momencie odebrania roweru z serwisu Klienci otrzymują od nas kartę przeglądu, na której mechanik przeprowadzający przegląd opisuje zakres prac. Dzięki temu Klient ma pełną informację co do wymienionych części i przeprowadzonych regulacji. Oprócz tego staramy się przekazać jak najwięcej wiedzy dotyczącej bieżącej konserwacji roweru, aby zwiększyć świadomość, a przede wszystkim przyjemność z użytkowania roweru przez naszych Klientów.

Jak umówić się na serwis w fabrykarowerow.com?

 P: Mechanicy pracujący w naszym serwisie są podzieleni na 3 kategorie, uwzględniając ich umiejętności. W zależności od dostępności mechanika danej kategorii dobieramy dogodną datę na przeprowadzenie przeglądu. Serwis można umówić osobiście w naszej siedzibie, telefonicznie lub drogą mailową. Po zakończeniu prac Klient zostaje poinformowany telefonicznie o możliwości odebrania roweru. Ze względu na ograniczone możliwości przechowywania rowerów serwisowanych, prosimy o możliwie sprawny odbiór rowerów 🙂

Paweł dziękuję bardzo za rozmowę. Do zobaczenia na serwisie.

Nie zwlekaj i umów się na serwis swojego roweru!

Szczegółowe informację na temat serwisu oraz jego pracowników, zakres oraz cennik usług możesz znaleźć pod linkiem: serwis fabrykarowerow