Nasze najmocniejsze i najlżejsze włókno węglowe do tej pory ?
OCLV Carbon to opatentowany przez firmę Trek proces wykorzystania włókna węglowego, poparty 25 latami doświadczenia w konstruowaniu najlepszych rowerów z tego tworzywa, co robimy w USA w mieście Waterloo, w stanie Wisconsin. Doświadczenie ma znaczenie, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi materiał o, wydawałoby się, nieograniczonych możliwościach, a przy tym stwarzający wiele nietypowych problemów. Właśnie takie jest włókno węglowe. Aby najlepiej rozumieć daną technologię, należy ją stworzyć od podstaw. Tak właśnie robimy od 1991 roku.
Dlaczego włókno węglowe OCLV?
Rama z dobrze wykonanego włókna węglowego znacznie zmniejsza masę w porównaniu do konstrukcji z tworzyw metalicznych. Przy tym zachowuje ona wytrzymałość i sztywność, która jest wymagana w rowerach wysokiej klasy. W tym przypadku doskonale sprawdza się opracowana i opatentowana przez firmę Trek technologia OCLV Carbon (ang. Optimum Compaction, Low Void, pol. Optymalne zagęszczanie, minimum pustki). Ramy z włókna węglowego OCLV są wykonane z najlepszego dostępnego materiału. Trek wykorzystuje najwyższej klasy włókno węglowe, którego eksport z USA podlega ograniczeniom. Pracownicy firmy spędzili niezliczoną liczbę godzin na opracowaniu i doskonaleniu konstrukcji z włókna węglowego różnego typu i o różnej masie (tkanina, jednokierunkowe itd.). Proces tworzenia OCLV najlepiej wyjaśnić, rozkładając go na dwa etapy:
Optymalne zagęszczenie: Włókno węglowe składa się z kilku warstw sprasowanych tak, by uzyskać idealne proporcje włókna i żywicy. Proces rozpoczyna się od wycinania określonych kształtów z wielkich arkuszy włókna, które następnie umieszcza się w formie. Potem przy udziale wysokiej temperatury i ciśnienia arkusze są kompresowane tak, by uzyskać rurę z włókna węglowego. Proporcje temperatury i ciśnienia są najważniejszą i najbardziej strzeżoną częścią procesu OCLV.
Minimum pustki: Pustki to przestrzenie pomiędzy warstwami włókna węglowego, z których składa się rama. Minimalizacja pustek to główny czynnik wpływający na jakość włókna węglowego. Im jest ich więcej, tym mniejsza wytrzymałość i odporność materiału. Włókno węglowe OCLV przewyższa normy lotnictwa dotyczące liczby pustych przestrzeni w materiale.
Kształt ma znaczenie
Oprócz znacznego obniżenia wagi największą zaletą ram z włókna węglowego, w porównaniu do tych z innego tworzywa, jest to, że można z niego formować najróżniejsze kształty. Ukształtowanie materiału wpływa na jego wytrzymałość, sztywność i właściwości aerodynamiczne.
Trek wykorzystuje analizy metodą elementów skończonych oraz kompleksowe oprogramowanie symulacyjne, aby uzyskać dokładne dane, w jaki sposób różne kształty zachowują się przy różnych powierzchniach i stylach jazdy. W obliczeniowej mechanice płynów (ang. Computational Fluid Dynamics, CFD) wykorzystujemy potwierdzone teorie mechaniki płynów, aby poznawać aerodynamiczne właściwości różnych projektów. Nasze rowery powstają przy użyciu wzorów generowanych komputerowo, w oparciu o analizy metodą elementów skończonych i mechaniki płynów. W ten sposób powstają idealne, wykonywane maszynowo kształty. Ostatecznie te skomplikowane badania naukowe są stosowane w praktycznych, ugruntowanych procesach, które obejmują wiele form z różnych materiałów węglowych. Rezultatem są znakomicie skonstruowane i w dużej mierze ręcznie składane produkty.
Masz pytania ?
Zapraszamy do fabrykarowerów.com