fbpx
Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

RE:aktiv w TREK

01/12/2016

RE:aktiv w TREK

RE:aktiv

Lepsza płynność, lepsza jazda

Każdy miłośnik jazdy górskiej wie, że prawdziwe szczęście to skupienie się tylko i wyłącznie na szlaku. To brak czegokolwiek, co mogłoby nas rozpraszać, w tym nierównej pracy zawieszenia. O to właśnie chodzi. Lepsza płynność to największa korzyść z RE:aktiv.

Będziesz przyśpieszać tak agresywnie jak możesz, nie tracąc wydajności przez bujanie wywołane pedałowaniem. Będziesz pewnie pokonywać trudne technicznie trasy, wiedząc, że amortyzator tylny niezwłocznie i skutecznie zareaguje na każdą nierówność. Będziesz czuć różnicę na wyjściu z zakrętów, gdy amortyzator w mgnieniu oka zmienia charakterystykę z miękkiej na twardą. Będziesz po prostu cieszyć się chwilą.

RE:aktiv robi dokładnie to, czego potrzebujesz i wtedy, gdy tego potrzebujesz. To koniec regulacji na trasie, koniec wyboru między wydajnością i kontrolą. Teraz czeka Cię tylko czysta pewność i radość, niezależnie od szlaku i tego, co na nim napotkasz.
Z toru wyścigowego do gravity parku

Co łączy Formułę 1 i kolarstwo górskie? Oba sporty nakładają ekstremalne wymagania na układy zawieszeń, ponieważ potrzeba maksimum stabilności i kontroli na prostych oraz w zakrętach, a jednocześnie natychmiastowych reakcji na nagłe nierówności. Od lat przed inżynierami opracowującymi zawieszenia w rowerach górskich stało wielkie wyzwanie—opracowanie amortyzatora, który byłby sztywny i dawał podparcie podczas pedałowania oraz pokonywania zakrętów, ale też zdolny do miękkiej pracy i ugięcia, by przy nagłym uderzeniu nie zmuszał do zmiany obranej linii.

RE:aktiv to najskuteczniejsza technologia umożliwiająca właśnie to. Co od lat próbowano osiągnąć za pomocą zaworów inercyjnych, stało się wreszcie rzeczywistością. RE:aktiv pozostaje sztywny przy pedałowaniu, ale jednocześnie płynnie i bez zwłoki zapewnia ugięcie i kontrolę, dając Ci pewność, dzięki której możesz jechać bez kompromisów. Kluczowe jest to, że dzięki RE:aktiv zyskujesz najlepsze z obu światów. To nie dwa ustawienia, ale element samej konstrukcji amortyzatora tylnego dba o to, by żadna przeszkoda na szlaku nie wybiła Cię z rytmu.

RE:aktiv to wynik współpracy ekspertów z Penske Racing Shocks, światowego lidera w tworzeniu na zamówienie zawieszeń samochodów wyścigowych, z firmą FOX. To rezultat wspólnych wysiłków najtęższych umysłów w dziedzinie zawieszeń, dążących do opracowania najbardziej wyrafinowanej technologii tłumienia w rowerach górskich w historii.
Więzi z Formułą 1

Intuicyjność pracy RE:aktiv to efekt regresywnej charakterystyki tłumienia. Sprawdzone w wymagającej Formule 1, tłumienie regresywne zapewnia dynamikę i wszechstronność. Większość układów zawieszenia w rowerach wykazuje charakterystykę progresywną lub degresywną, przez co po prostu nie reagują tak skutecznie na zróżnicowane przeszkody. Układy takie nie przechodzą również łatwo z aktywnej, wspierającej i zapewniającej kontrolę charakterystyki wymaganej w zakrętach na taką zapewniającą wydajność pedałowania niezbędną do odzyskania prędkości na prostych lub łatwiejszych technicznie odcinkach szlaku.

Kiedy inżynierowie Treka zdali sobie sprawę ze skuteczności tej technologii w Formule 1, gdzie kierowcy trafiają na nierówności i wchodzą w zakręty z prędkością 320 km/h, wiedzieli że sprawdzi się w naszym sporcie. Penske Racing Shocks to najwyższej klasy fachowcy, więc nawiązaliśmy współpracę i opracowano prototypy. FOX i Trek wniosły z kolei do współpracy wiedzę niezbędną do wdrożenia do produkcji seryjnej robionych na zamówienie konstrukcji Penske, co doprowadziło do narodzin RE:aktiv.
Tłumienie regresywne najłatwiej się dopasowuje.

Skuteczne tłumienie to kluczowy element charakterystyki zawieszenia. Usztywnia rower podczas naciskania na pedały, ale przeszkadza przy natrafieniu na przeszkody lub pędzeniu przez zakręty.

Tłumienie regresywne daje o sobie znać wtedy, gdy tego potrzeba, ponieważ jego załączenie zależy od prędkości ruchu tłoczyska. Co wpływa na prędkość ruchu tłoka? Większość siły generowanej przez kolarza, na przykład w wyniku pedałowania, przekłada się na ruch tłoka z niską prędkością, a większość sił zewnętrznych to wynik najechania na przeszkodę, co z kolei powoduje jego szybki ruch. W przypadku technologii RE:aktiv siły powodujące ruch tłoka z niską prędkością nie mają wpływu na charakterystykę zawieszenia, ale istnieje granica, po przekroczeniu której dochodzi do natychmiastowej i znacznej zmiany w sposobie pracy amortyzatora. Nagłe zwiększenie prędkości tłoka, a więc szybkie ściśnięcie amortyzatora, powoduje jego uwolnienie i pozwala na sprężystą oraz kontrolowaną odpowiedź. To jak dwa zupełnie różne amortyzatory na rowerze.

Normalne siły generowane przez kolarza podczas pedałowania nie mają prędkości niezbędnej do uwolnienia amortyzatora. To właśnie leży u podstaw zdolności RE:aktiv do rozróżnienia pedałowania od sił zewnętrznych, które wymagają pracy zawieszenia. Kiedy pojawiają się nagle przeszkody, amortyzator nie musi walczyć sam ze sobą. Proces cofa się tak samo szybko jak się zaczął, więc nie tracisz sprawności przy pokonywaniu przeszkody, ani nie poświęcasz wydajności w czasie przejścia. Prędkość z jaką dokonuje się zmiana z jednej charakterystyki na drugą kryje się za wyjątkowymi wrażeniami z jazdy oferowanymi przez RE:aktiv, poszukiwanymi przez kolarzy od lat.
Bez wahania

Przez wiele lat za tłumienie w zawieszeniach rowerów górskich odpowiadały zawory inercyjne. Choć technologia ta świetnie dba o zablokowanie skoku i zapewnienie wydajności, nie radzi sobie z dostosowywaniem się do zmian terenu.

RE:aktiv powstał z myślą o rozwiązaniu podstawowej słabości tych układów—ich załączenie wymaga za dużo siły. Przez to, że zawory inercyjne odpowiadają na przeciążenie, amortyzator często nie zostaje uwolniony w odpowiednim momencie. Istnieje szansa, że nie zacznie pracować aż do drugiego lub trzeciego uderzenia na trudniejszym technicznie odcinku, a Ty w międzyczasie tracisz kontrolę i wyczucie trasy.

Problem wcale nie znika po przejechaniu przeszkód lub pokonaniu zakrętu, ponieważ występuje opóźnienie nim amortyzator zauważy, że nie jest już potrzebny i z powrotem się usztywni. Zasadniczo, zawory inercyjne działają, ale wolno rozpoznają otoczenie. Łatwo gubią się podczas jazdy w terenie, bo nie są w stanie łatwo rozróżnić działających na nie sił, a przez to nie wiedzą, czy na zróżnicowanym terenie powinny pozostać zamknięte, czy też się otworzyć. Po prostu, inne technologie nie pracują tak intuicyjnie i nie reagują natychmiast jak RE:aktiv.
Ustaw i zapomnij

RE:aktiv został zaprojektowany z myślą o uzupełnieniu istniejących ustawień zawieszenia, takich jak tryby na podjazdy i szlaki. RE:aktiv pracuje skutecznie we wszystkich trzech ustawieniach, pozwalając kolarzowi na wybranie odpowiedniego i zaatakowanie trasy. Czy nie byłoby miło nie wybijać się z rytmu na przestawianie ustawień zawieszenia w trakcie jazdy? Amortyzator po prostu pracuje lepiej cały czas.
Gdzie znajdę RE:aktiv

RE:aktiv to technologia Treka opracowana z myślą o łatwej integracji z ramami full suspension. W tej chwili technologia ta jest dostępna w wybranych modelach Top Fuel, Fuel EX, Remedy i Farley EX na rok modelowy 2017.