Kiedy o wygranej stanowią tysięczne sekundy, znaczenie ma każdy centymetr, gram i kąt. Aby obiekt pokonał opór powietrza w najwydajniejszy możliwy sposób, inżynierowie Treka puszczają wodze wyobraźni, rysują, testują i powtarzają proces. Nagrodą za nieliczone godziny poświęcone na opracowanie i za włożony wysiłek są podniesione w geście zwycięstwa ramiona tysięcy sportowców na całym świecie, którzy pokonali stojące przed nimi wyzwania. Choć nie zawsze o tym się mówi, prace zespołu analitycznego Treka mają wpływ w każdej grupie wiekowej triathlonu, każdej czasówce World Tour, a także każdym niedzielnym sprincie na tablicę.
Próby w tunelu aerodynamicznym
Z pomysłami można dyskutować. Z danymi nie. Dlatego, gdy prace rozwojowe Treka wymagają poważnych obliczeń w zakresie aerodynamiki, laboratorium staje się trochę bardziej klaustrofobiczne. Tunel aerodynamiczny to idealne laboratorium do wypróbowywania wydajności aerodynamicznej sprzętu rowerowego i Trek korzysta z niego regularnie od ponad dwóch dziesięcioleci. Sprawdzane w tych samych tunelach, z których korzystają inżynierowie branży lotniczej, przełomowe postępy w projektowaniu rowerów, takie jak Kammtail Virtual Foil i linia kół aerodynamicznych Bontrager Aeolus, przeszły testy w tunelu aerodynamiczny, a potem sprawdziły się podczas największych imprez sportowych.
Manny
Kluczowym, ale zazwyczaj niewymienianym z imienia członkiem zespołu analitycznego Treka jest manekin do badań aerodynamiki, pieszczotliwie przezwany przez zespół „Manny”. Raczej duży i cichy typ, Manny potrafi pedałować, więc pozwala pominąć ograniczenia mięśni ludzkich, ponieważ utrzymuje jedną, aerodynamiczną pozycję przez tak długo, jak potrzebuje tego zespół analityczny. Dzięki temu mogą poświęcić czas w tunelu na jeden interesujący ich aspekt. Na koniec dnia Manny wygodnie składa się do przygotowanej specjalnie dla niego walizki, którą można wziąć na pokład samolotów wszystkich dużych linii.
Próby na torze
Choć badania w tunelu aerodynamicznym zapewniają dokładne dane na temat kolarza i aerodynamiki roweru, wyścigi nie rozgrywają się w tunelu. Rowerzysta musi utrzymać pozycję przez określony czas, aby można było zastosować wiedzę na temat aerodynamiki. Dopracowanie pozycji aerodynamicznej kolarza w ruchu odbywa się na krytym torze, gdzie zespoły analityczne i Precision Fit Treka mogą wspólnie szukać optymalnej aerodynamicznie pozycji.
Obliczeniowa Mechanika Płynów
Obliczeniowa Mechanika Płynów (ang. CFD) to program wykorzystywany na różnych etapach rozwoju przez inżynierów Treka. Służy do sprawdzania wczesnych wersji kształtów rur, które istnieją wyłącznie jako trójwymiarowe modele. CFD jest jak wirtualny tunel aerodynamiczny, w którym testowane są aerodynamiczne właściwości narysowanej części. Pozwala to stwierdzić, czy należy kontynuować prace nad prototypem, czy też niezbędne są dalsze poprawki. Pomogło to Trekowi w opracowaniu naszych kluczowych osiągnięć w zakresie aerodynamiki, w tym Kammtail Virtual Foil i gamy kół Bontrager Aeolus. Choć CFD nie zastąpi zupełnie prób w tunelu aerodynamicznym, znacznie ogranicza czas przeznaczony na rozwój i pozwala przekuć pomysły na rzeczywistość o wiele szybciej.