MASA
Masa roweru to ważny parametr, do którego sportowcy i konsumenci przywiązują wielką wagę. Stworzenie jednego z najlepszych rowerów aero wymaga uzyskania delikatnej
równowagi właściwości aerodynamicznych, sztywności ramy i, w rezultacie, masy roweru.
Aerodynamiczne profile lotnicze są, co do zasady, kiepskie z punktu widzenia sztywności ramy i masy. Kiedy są ułożone w sposób ukierunkowany na poprawę osiągów aerodynamicznych, ich przekrój nie sprzyja uzyskaniu odpowiedniej sztywności ramy i masy ze względu na podstawowe obciążenia działające na ramę roweru.
Obciążenia wynikające z pedałowania są poprzeczne, a właściwości w zakresie zginania bocznego ramy do roweru aero są najbardziej niekorzystne w kierunku niezbędnym dla przeciwstawienia się wspomnianym siłom. Co do zasady rama roweru zapewnia wyższą sztywność i niższą masę przy szerszych i symetrycznych kształtach rur. Węższe rury zapewniają jednak lepsze właściwości aerodynamiczne.
Wszechstronny wyścigowy rower aero wymaga delikatnego zrównoważenia tych przeciwstawnych właściwości.
Skoncentrowanie się na aerodynamice i szybkości skutkuje zazwyczaj cięższą ramą, która pozwala uzyskać sztywność właściwą dla świetnie jeżdżącego roweru. Skoncentrowanie się na niskiej masie roweru oznacza najczęściej wolniejszą ramę ze względu na szersze rury, które zwiększają opory aerodynamiczne i spowalniają rower.
Celami dla Treka było zachowanie osiągów aerodynamicznych obecnego Madone i zmniejszenie lub utrzymanie masy roweru w wersji z hamulcami szczękowymi przy jednoczesnym dodaniu licznych nowych rozwiązań. Technologia regulowanego pochłaniania wstrząsów, damper odbicia, rozdzielna kierownica i mostek oraz odświeżona estetyka to tylko niektóre z nowych rozwiązań, które czynią go najlepszym rowerem wyścigowym. Dla roweru z hamulcami tarczowymi wyznaczono docelową masę 7,5 kg ze wspomnianymi rozwiązaniami.
W celu poradzenia sobie z tym wyzwaniem Trek włożył dużo wysiłku w to, by nowa rama Madone ograniczyła lub utrzymała masę roweru w porównaniu z obecnym
Madone. Przeprowadzono liczne analizy modeli elementów skończonych w celu dokładnego dopasowania różnych elementów ramy i ograniczenia masy na tyle, na ile to możliwe, przy jednoczesnym ujęciu wymagań aerodynamicznych. Kiedy inżynierowie Treka byli już zadowoleni z wyników symulacji
i ocen, przyszła pora przekonać się, co można uzyskać w zakresie produkcji części z włókna węglowego.
Trek blisko współpracował z dostawcami, by każdy szczegół laminatu z włókna węglowego w nowym Madone został sprawdzony pod kątem osiągnięcia docelowej masy roweru. W wyniku tego powstał rower z dodatkowymi rozwiązaniami wspomagającymi rowerzystę, a jednocześnie tak samo szybki i lekki jak obecny Madone. Rower z hamulcami szczękowymi waży dokładnie tyle samo co obecny Madone (7,1 kg), a nowy model z hamulcami tarczowymi 7,5 kg, zależnie od malowania. Następujące trzy tabele zawierają kompletne dane o masie roweru w różnych wersjach: Shimano Di2 z hamulcami tarczowymi, Sram Red eTap HRD i Shimano Di2 z hamulcami szczękowymi.