Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Tubeless Ready TLR - system bezdętkowy i jego sekrety

23/02/2023

Tubeless Ready TLR – system bezdętkowy i jego sekrety

Zdarzyło Ci się przebić dętkę w trakcie dalekiego maratonu? Jej wymiana jest dla Ciebie uciążliwa? Być może pora przejść na system bezdętkowy, który eliminuje te dwa problemy.

Czego potrzebujesz do używania opony bezdętkowej?

Przed rozpoczęciem konfiguracji ogumienia bezdętkowego należy upewnić się, że wszystkie niezbędne części oraz narzędzia są gotowe. Będziesz potrzebował:

  • mleczka uszczelniającego,
  • felg kompatybilnych z oponą bezdętkową
  • pompki o dużym zakresie ciśnienia
  • zaworów bezdętkowych
  • taśmy bezdętkowej (jeśli felgi nie są wstępnie oklejone)
  • łyżek do opon

Aby zamontować opony bezdętkowe, ważne jest, by zarówno opony, jak i felgi były gotowe do pracy bezdętkowej. Felgi specjalnie do tego przystosowane, tzw. Tubeless Ready (TLR) wymagają przed napompowaniem jedynie instalacji zaworu, ponieważ mają już specjalną taśmę/opaskę uszczelniającą. Jeśli posiadasz takie felgi – masz szczęście i możesz rozpocząć od kroku drugiego. Załóżmy jednak, że masz obręcze klasyczne. Powoli przeprowadzę Cię przez procedurę od samego początku.

1. Oklejenie obręczy

Przed zainstalowaniem taśmy bezdętkowej upewnij się, że felgi są bardzo czyste i suche. Sprawdź także, czy rozmiar taśmy odpowiada rozmiarowi wewnętrznej szerokości felgi. Użyj alkoholu izopropylowego (odparowuje po wykonaniu swojej pracy) oraz czystej szmatki, aby zyskać pewność, że w łożysku obręczy nie pozostały żadne zabrudzenia ani oleiste pozostałości.

Następnie, zaczynając 5 cm na lewo od otworu zaworu, ostrożnie zacznij nakładać taśmę. Najlepiej “na raz” nałóż 12 cm. Klejąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara utrzymuj stałą siłę, aby upewnić się, że taśma jest napięta. Utrzymując napięcie, mocno dociśnij kciukiem sekcję, którą właśnie przykleiłeś. Powtarzaj ten proces, aż napotkasz początek taśmy. Kontynuuj przez jeszcze jedną sekcję, zachodząc na otwór zaworu. Następnie ostrożnie przetnij taśmę i jeszcze raz dociśnij.

2. Instalacja zaworu bezdętkowego

Zlokalizuj otwór zaworu i ostrożnie nakłuj taśmę za pomocą okrągłego szpikulca. Jeśli użyjesz szpikulca właśnie w formie okrągłej, zapewni Ci to utworzenie czystej, okrągłej dziury. W przeciwieństwie do noża, który przecina długi, podatny na rozszczepianie plaster taśmy. Gdy już to zrobisz, włóż zawór do obręczy i ostrożnie przepchnij go przez wykonany uprzednio otwór. Upewnij się, że podstawa zaworu znajduje się na równi z taśmą obręczową. Twoim następnym krokiem będzie zaaplikowanie nakrętki zabezpieczającej zawór oraz dokręcenie jej palcami, aż będzie szczelna. UWAGA! Nigdy, przenigdy nie używaj do tego szczypiec, kombinerek, itp. Absolutnie nie chcesz utknąć w trakcie jazdy z bardzo ciasną, niemożliwą do odkręcenia nakrętką. A tym bardziej uszkodzić cennych, wykonanych z włókna węglowego obręczy.

3. Montaż opony

Zanim zamontujesz oponę, sprawdź strzałkę orientacji na ścianie bocznej. Wpasuj jeden rant opony do obręczy i zamontuj jedną stronę opony. Wskazówka: upewnij się, że logo opony jest ustawione na równi z zaworem. Następnie, zaczynając naprzeciwko zaworu, wepchnij rękoma drugą stopkę opony. Opierając felgę na nogach lub podłodze, możesz wepchnąć oponę głęboko w obręcz. Im bliżej zaworu, tym będzie Ci trudniej. Na koniec upewnij się, że obie stopki opony znajdują się tak głęboko w obręczy, jak to tylko możliwe. Daje to luz wystarczający, aby zainstalować ostatni fragment opony.

4. Aplikacja mleczka bezdętkowego

Najłatwiejszym i najczystszym sposobem aplikacji bezdętkowego szczeliwa jest dodanie go bezpośrednio przez zawór. By to zrobić, wystarczy usunąć rdzeń zaworu (wentyla i wstrzyknąć mleczko do środka za pomocą strzykawki z wężykiem lub butelki z dyszą. Następnie ponownie zamontuj rdzeń zaworu. 

Alternatywnie, szczeliwo można dodać zanim końcowa część stopki zostanie osadzona w oponie. Zwykle wlewamy w oponę 80-120 ml szczeliwa, zależnie od jej rozmiaru. Nie warto oszczędzać na wadze poprzez stosowanie mniejszej ilości szczeliwa. Skąpstwo w tej materii drastycznie zmniejszy skuteczność całego systemu bezdętkowego.

5. Pompowanie opony

Teraz pozostaje już tylko wypełnić oponę powietrzem. Najłatwiejszym wyborem jest w tym wypadku skorzystanie z głowicy podłączonej do kompresora, ponieważ opona lepiej wtedy “siada” w rancie obręczy. Możliwe jest jednak napompowanie opon za pomocą zwykłej, standardowej pompki stacjonarnej. Ważne, żeby posiadała ona manometr pozwalający na precyzyjne dostosowanie odpowiedniego ciśnienia. Jeżeli opona jest uparta i nierówno osadzi się w obręczy, możesz spryskać rant silikonem w sprayu.

Po zakończeniu pompowania obróć koło i potrząśnij, by zyskać pewność, że szczeliwo równomiernie pokrywa wnętrze opony. Kolejna wskazówka: weź rower na krótką przejażdżkę natychmiast po pomyślnym napełnieniu ogumienia powietrzem. W ten sposób przetestujesz montaż oraz pozwolisz, by szczeliwo wypełniło oponę w pożądanym stopniu. 

Jeśli wszystko się powiedzie – a powiedzie się – możesz z radością użytkować systemu bezdętkowego.