Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Zmiana dętki? Żaden problem!

12/02/2023

Zmiana dętki? Żaden problem!

Nie wszyscy z was mają w zamontowane w rowerach systemy bezdętkowe. Nie wszyscy również są pewni w swych działaniach. W poniższym tekście krok po kroku pokażę ci, że zmiana dętki, to nic strasznego. 

1. Koniecznie spuść z opony powietrze.

Dętka Pirelli Scorpion SmarTube z zaworem presta 42mm

Najpierw trzeba zdjąć koło z roweru. Inaczej się nie da. Następnym krokiem będzie spuszczenie powietrza. Jeśli posiadasz klasyczny zawór Presta, wystarczy lekko poluzować małą nakrętkę na górze, a następnie docisnąć ją. 

W przypadku rowerów dziecięcych lub górskich, które często posiadają zawór Schradera (podobny do tych używanych w samochodach), aby spuścić powietrze, naciśnij kołek pośrodku.

2. Zdejmij oponę.

Gdy pozbędziesz się powietrza z wnętrza dętki, ściśnij oponę do wewnątrz, aby wcisnąć jej rant na środek obręczy. Bardzo proszę, zrób to dookoła opony po obu jej stronach. Dzięki temu będzie ona luźna i stanie się łatwa do zdjęcia z obręczy. 

3. Zdemontuj oponę za pomocą rąk i łyżek.

Jeśli opona jest luźna, możesz zdjąć jeden rant poza obręcz. W przypadku, gdy jest to niemożliwe – nie stresuj się. Łyżki nie gryzą. Korzystając z nich, trzeba jednak zachować ostrożność. Spokojnie, wytłumaczę, jak to zrobić.

Wsuń obie dźwignie (łyżki) pod rant opony w odległości ok. 2 cm od siebie. Tak, aby strona łyżki zaczepiła się o rant opony. Upewnij się przy tym, że nie przykleiłeś dętki do obręczy drugą stroną. W przeciwnym razie utworzysz kolejne przebicie, które wymagać będzie naprawy.

Naciśnij jedną z dźwigni w dół, by podnieść krawędź opony nad obręcz. Następnie drugą dźwignię w ten sam sposób, aby wyciągnąć dłuższy fragment opony. Zrobione? To teraz zahacz jedną z łyżek do opon o najbliższą szprychę, aby opona nie zsunęła się z powrotem na felgę. 

Może się zdarzyć, że opona jest naprawdę ciasna. Wówczas by ją podważyć nad obręczą konieczne jest jednoczesne użycie obu dźwigni. UWAGA! Jeśli używasz dwóch łyżek do pracy z bardzo ciasną oponą – bądź ostrożny. To jest moment, w którym jedna z nich może Ci umknąć i pofrunąć, uderzając w Ciebie, ścianę lub inny przedmiot. Uważaj na siebie i trzymaj strefę zagrożenia z dala od kosztowności.

4. Zdemontuj dętkę.

Następnie objedź całą oponę za pomocą łyżki, aż całkowicie zejdzie z koła. Pozostaw drugą stronę opony na miejscu i wepchnij zawór z powrotem przez otwór. Teraz można już wyciągnąć dętkę.

5. Sprawdź oponę.

Po wyjęciu dętki warto sprawdzić oponę pod względem uszkodzeń lub pęknięć bieżnika. Upewnij się, że nie ma kolców, gwoździ, czy innych niepożądanych przedmiotów, które mogły przebić się do środka i usuń je. W przeciwnym razie przebiją świeżą dętkę zaraz po jej włożeniu.

Przesuwając palcem po wnętrzu opony zachowaj szczególną ostrożność! Nie chcesz się skaleczyć. Sprawdź również obręcz koła pod kątem pęknięć, wgnieceń lub ostrych krawędzi.

6. Prawidłowo ustaw oponę.

Jeśli nie jest jeszcze wyrównana, obróć oponę tak, aby nazwa lub logo producenta pasowały do otworu na zawór. Znacznie ułatwia to szybką lokalizację zaworu, daje jasny punkt odniesienia przy szukaniu przebić oraz znacznie lepiej wygląda na zdjęciach.

7. Dopasuj dętkę.

Aby zmniejszyć ryzyko zakleszczenia, napompuj dętkę na tyle, aby nabrała kształtu. Zdejmij gwintowany kołnierz i zachowaj go pod ręką na później. Następnie przepchnij zawór dętki przez obręcz. Włóż dętkę do opony, aby nie wystawała poza krawędź obręczy. Podczas wykonywania tej czynności po raz kolejny zachowaj ostrożność. Unikaj przy tym skręcania i ściskania dętki. 

8. Załóż drugą stronę opony.

Za pomocą kciuków zacznij z powrotem nakładać oponę na felgę, zaczynając od zaworu. Na ostatnią część tego procesu chcesz mieć jak najwięcej luzu, uwierz mi. Bądź bardzo uważny, by nie przytrzasnąć i nie przebić dętki między rantem, a obręczą. 

9. Dokończ zakładanie opony za pomocą łyżek.

Postaraj się wcisnąć oponę kciukami na tyle, na ile się da. Jeśli już naprawdę nie możesz zrobić tego ręcznie, ostrożnie wsuń łyżki pod krawędź opony. Umieść je około 2,5 cm od każdego niedopasowanego końca. Oprzyj jedną łyżkę o oponę, aby zapobiec jej ześlizgiwaniu się, a następnie użyj drugiej, aby podnieść oponę na felgę. Wykonuj tę czynność naprzemiennie, kierując się do wewnątrz w kierunku zaworu.

10. Ostrożnie napompuj oponę.

Po założeniu opony dokładnie sprawdź, czy na zewnątrz nie wystają żadne kawałki dętki. Wciśnij zawór z powrotem do opony, aby upewnić się, że nie jest uwięziony. Następnie ponownie wkręć na zawór pierścień blokujący, celem zamocowania go na feldze. 

Stopniowo pompując dętkę sprawdzaj, czy wszystko jest w porządku. Uważaj na dziwne wybrzuszenia lub nierówności w oponie. Zwiększ ciśnienie, aż opona wskoczy na swoje miejsce wokół koła. Używaj do tego linii na dolnej krawędzi jako wskaźnika. W ten sposób dowiesz się, czy jest ona prawidłowo ułożona na całym obwodzie.

11. Przeprowadź kontrolę końcową.

Dobrnąłeś z powodzeniem aż tutaj, został już tylko ostatni krok. Gdy opona osiągnie pożądane ciśnienie, zdejmij pompkę i zakręć kołem, aby dokładnie zweryfikować wyrównanie na boki i w pionie. Wydarzyło się coś dziwnego? Spuść powietrze, aby jeszcze raz wycentrować dętkę oraz oponę przed ponownym napompowaniem.

Jeśli wszystko gra, powinieneś być z siebie zadowolony. Twój sprzęt jest gotowy do jazdy! Podczas kilku pierwszych przejażdżek nie zapomnij sprawdzać regularnie opony na wypadek, gdyby jednak coś nie wyszło. Radzę również, by po każdej jeździe dokonać przeglądu ciśnienia, uszkodzeń i zanieczyszczeń w obu oponach. Może to zapobiec kolejnemu przebiciu, a tym samym oszczędzić ponownej procedury wymiany dętki.

Roman Kalemba

📞 505 700 393

e-mail