Nowa norma
Dla wielu młodych kobiet pewność siebie to coś obcego i ulotnego. NICA (National Interscholastic Cycling Association, czyli Krajowe Międzyszkolne Stowarzyszenie Kolarskie), chce to zmienić, a my dumnie odgrywamy w tym swoją rolę.
Świat, w którym więcej dziewczyn jeździ na rowerach górskich to świat pełen silniejszych, dumniejszych i pewniejszych kobiet. Emily Batty, zawodniczka Trek Factory Racing, przekonała się o tym osobiście, gdy odwiedziła zawody ligi NICA w Północnej Kalifornii.
Świat, w którym więcej dziewczyn jeździ to świat z silniejszymi kobietami.
Wyjeżdża z zakrętu, z oczami skupionymi na trasie, a gdy umiejętnie przedziera się między kamieniami i korzeniami, na jej twarzy rysuje się uśmiech. Stanowi jedność ze szlakiem, a dwa koła są jak skrzydła. Przynajmniej do momentu, gdy dostrzega wzgórze. Wątpliwości ją spowalniają, zaczyna myśleć o nieuchronnym zejściu z roweru. Jednak przed wypięciem z pedałów, spogląda przez ramię i widzi całą pokonaną trasę. Przyspiesza. Wstaje z siodełka i pochyla się na kierownicy, wkładając maksimum wysiłku w jazdę naprzód i pod górę. I w momencie, gdy już prawie traci moc w nogach, śmieje się i zaczyna zjazd.
To może być Twoja córka, siostra, najlepsza przyjaciółka. Może nie powie tego otwarcie, ale są chwile, gdy jest ignorowana, czy zmaga się z problemami, niezliczona liczba sytuacji, gdy inni podkopują jej poczucie wartości. Jednak tutaj, na szczycie podjazdu, wie jaka jest prawda. To uczucie pozostaje, gdy rower jest z powrotem w garażu, kask zdjęty, buty wypięte z pedałów. Może zrobić wszystko. Tego nauczył ją rower górski.
Jednak dla wielu dziewczyn, pewność siebie to coś obcego lub ulotnego, przez co tracą szanse na rozwój i przygody. NICA chce to zmienić.
National Interscholastic Cycling Association, czyli Krajowe Międzyszkolne Stowarzyszenie Kolarskie to organizacja non-profit promująca kolarstwo górskie jako sport w szkołach średnich w społecznościach, które w przeciwnym wypadku nie miałyby środków, ani wiedzy, by rozpocząć lub utrzymać program kolarstwa górskiego. Jednak efekty pracy NICA wychodzą daleko poza szczyt podium lub koniec trudnego szlaku.
Kolarstwo górskie buduje u młodych kobiet pewność siebie jak żaden inny sport. Stawia nacisk na nią i na koleżeńskie podejście, bardziej niż na konkurencję i sukces, a do tego wzmacnia charakter i relacje. Każdy, kto kiedyś jechał po szlaku wie, że kolarstwo górskie to coś więcej niż konkurencja. Nie trzeba wygrać wyścigu lub pobić własnego rekordu, by poczuć korzyści z jazdy. Wystarczy, że się pojawisz, wskoczysz na siodełko i dasz z siebie wszystko, a na pewno zaskoczy Cię, ile jesteś w stanie osiągnąć.
To prawdziwa moc. Kolarstwo górskie odmienia życie. Dzięki organizacjom takim jak NICA poczyniono ogromne postępy w budowaniu świadomości tego sportu i promowaniu uczestnictwa. Nie poszło jednak łatwo, a my wciąż możemy zrobić więcej dla naszych sióstr, córek, przyjaciółek i wszystkich młodych kobiet, które chcą spróbować kolarstwa górskiego.
Kiedy Emily Batty, teraz zawodniczka ścigająca się w MTB, stawiała pierwsze kroki w sporcie, napotykała liczne przeszkody w przebiciu się w zdominowanym przez mężczyzn sporcie. Ze względu na brak kobiet musiała zgłosić się do Kanadyjskiego Stowarzyszenia Kolarskiego, aby zezwoliło jej na starty z chłopcami i starszymi kolarzami, dzięki którym zdobyłaby doświadczenie w wyścigach niezbędne dla pokonania innego problemu—własnych wątpliwości.
Teraz Emily Batty jest jedną z najszybszych kobiet na świecie. Dwukrotnie reprezentowała Kanadę podczas igrzysk olimpijskich, a jej kariera to podróże po świecie i ściganie się ze światową elitą. Jednak, jak wiele młodych kobiet, zmagała się z brakiem pewności siebie, gdy wkraczała w kolarski świat. Czuła frustrację i strach na dużych wzgórzach oraz w trudnym technicznie terenie, a także wszechogarniające poczucie, że wiele aspektów sportu wykraczało poza jej umiejętności. Mimo wszystko, trwała przy swoim wyborze i, no cóż, spójrzcie jak daleko zaszła.
Przy okazji niedawnej wizyty podczas mistrzostw ligi Północnej Kalifornii, Batty zobaczyła coś, czego żałuje, że nie miała, gdy sama chodziła do szkoły. Zespół. Wolontariuszy. Wsparcie. To nie znaczy, że kobiety w kolarstwie górskim nie napotykają już na przeszkody. One wciąż są. NICA odgrywa wielką rolę w zmianie tego stanu rzeczy.
Batty ma nadzieję, że z pomocą NICA kolarstwo górskie stanie się nową normą—lepszą podstawą dla dziewczyn, które chcą się zaangażować w odmieniający życie sport. Standardem, w którym kolarstwo górskie przyciąga przeróżnych rowerzystów, z równym udziałem płci.
Taka jest prawda: w sporcie w szkołach średnich nie ma równości płci; młode kobiety stoją na straconej pozycji. Wiele z nich po prostu nie ma takiej samej szansy na zbudowanie pewności siebie jak ich koledzy. Kolarstwo górskie może to zmienić—daje kobietom możliwość rozwoju nie tylko w sporcie, ale też osobistego. Daje im szansę na zbudowanie pewności siebie na całe życie, a to dzięki sportowi, który uprawia się jeszcze długo po zakończeniu szkoły. Najpierw muszą mieć jednak szansę, by w ogóle wziąć w nim udział.