Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Alpha Aluminum od Trek

12/01/2019

Alpha Aluminum od Trek

Najbardziej zaawansowany stop aluminium, jaki stworzyliśmy

Aluminiowe ramy i komponenty są stosowane w branży rowerowej od dawna, co nie oznacza, że w przypadku tego materiału nie ma miejsca na postęp i dążenie do perfekcji. W powstanie Alpha Aluminum firma Trek zaangażowała najbardziej wyrafinowane i bezkompromisowe rozwiązania z zakresu metalurgii, tworząc wytrzymałe i lekkie ramy oraz zapewniając jakość jazdy lepszą niż w przypadku wielu konkurencyjnych produktów wykonanych z włókna węglowego.

Lżejsza, wygodniejsza konstrukcja

W ciągu lat ramy aluminiowe zyskały opinię nadmiernie sztywnych oraz odpowiadających za gorsze wrażenia z jazdy niż ramy z włókna węglowego. Inżynierowie Treka postawili sobie za cel rzucić wyzwanie tym przekonaniom, stosując metody umożliwiające zachowanie najlepszej charakterystyki materiału, czyli lekkość i wytrzymałość, przy jednoczesnej poprawie parametrów jazdy.

Wielu rowerzystów chwali sobie zwrotność sztywniejszych ram aluminiowych. Jednak to, co na początku wydaje się świetną zabawą, w przypadku dłuższych lub trudniejszych tras szybko może stać się przyczyną dyskomfortu, przez co aluminium nie stanowi idealnego wyboru dla rowerzystów długodystansowych i jeżdżących w terenie.

Materiał Alpha Aluminum został stworzony z myślą o budowaniu wygodniejszych ram przy jednoczesnym zachowaniu transmisji energii w połączeniu z atrakcyjną ceną, która zawsze decydowała o popularności tego materiału. Dzięki wszechstronnemu podejściu do konstrukcji ramy firma Trek jest w stanie zapewnić jej sztywność tam, gdzie się to liczy, i wygodna tam, gdzie to możliwe. Rezultatem jest przyjemniejsza w użytkowaniu aluminiowa konstrukcja, która znajduje poszerzone zastosowanie w wielu nowych sytuacjach.

Dzięki Alpha Aluminum nie będziesz mieć obaw przed zboczeniem na szuter albo uczestnictwem w wielodniowej imprezie. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej jeden aluminiowy rower z powodzeniem może służyć do rekreacji, turystyki, treningów i startów w zawodach.
Od koncepcji do gotowego produktu

Materiały metaliczne nie mogą być kształtowane tymi samymi sposobami co kompozyty. Tworzenie wyjątkowych kształtów zapewniających doskonałe właściwości jezdne wymaga specjalnego formowania albo manipulowania tulejami w celu uzyskania żądanego kształtu.

W przekonaniu, że z materiału tak trudnego do obróbki jak aluminium można uzyskać coś wyjątkowego, firma Trek stworzyła unikalne ramy Alpha Aluminum, będące czymś znacznie więcej niż tylko zespawanymi aluminiowymi rurkami. Poszliśmy jeszcze dalej drogą eksperymentu, co zaowocowało znacząco zwiększoną wydajnością, wzmożonym komfortem i poprawioną estetyką. Wyciągając z aluminium to, co najlepsze, inżynierowie Treka uzyskali podwójną korzyść: zmniejszenie masy oraz sztywności w kluczowych obszarach, które odpowiadały dotychczas za nieprzyjemne wrażenia z jazdy.

Co to jest hydroformowanie?

Technika hydroformowania to sprawdzony w świecie samochodów wyścigowych proces wtryskiwania cieczy do cylindrycznej rurki ramy w celu uzyskania bardziej optymalnego kształtu. Hydroformowanie pozwoliło inżynierom Treka stworzyć złożone kształty ram z aluminium o zaawansowanych właściwościach aerodynamicznych i przenieść je ze szkiców projektowych na linię produkcyjną.

Każdy inżynier potwierdzi, jak ważnym i wyjątkowym kształtem jest koło. Początkowy kształt wszystkich rurek ramy ze stopu jest cylindryczny, ponieważ zapewnia to równomierne rozkładanie obciążenia i jednolitą sztywność na całej długości rurki. Ponieważ jednak kształty cylindryczne nie mają dobrych właściwości aerodynamicznych, firma Trek stosuje hydroformowanie w celu nadania rurkom z aluminium kształtów pozwalających zachować wytrzymałość ramy przy jednoczesnym poprawieniu aerodynamiki i jakości jazdy.
Płynne połączenia

W zaawansowanych ramach Alpha Aluminum firma Trek stosuje technologię Invisible Weld, rewolucyjny proces spawania zmniejszający masę i poprawiający integralność strukturalną, który pozwala także uzyskać starannie dopracowane spawy, łączące cechy wytrzymałości i estetyki.

Powiedzmy sobie szczerze: wygląd ma znaczenie. Wygląd roweru szosowego klasy premium musi być czysty i wyrafinowany, bez grubych, nieregularnych spawów widocznych na każdym połączeniu. Technologia Invisible Weld pozwala uzyskać spawy zgodne z jej nazwą – czyli niewidzialne.

Poprzez idealne dopasowanie do siebie kształtów rurek pod ciśnieniem, inżynierom Treka udało się nie tylko połączyć rurki w celu stworzenia ramy, ale również drastycznie ograniczyć ilość materiału używanego do wykonania spawów.

Mniej materiału na spawach oznacza większe ciągłe powierzchnie ramy, co z kolei przekłada się na wytrzymałość i trwałość. Dzięki temu inżynierowie mogą również kontrolować każdy gram materiału użytego do budowy ramy, co skutkuje mniejszą masą niż w przypadku wielu ram wykonanych z włókna węglowego. Bardzie lekkie i niezwykle wytrzymałe ramy Alpha Aluminum firmy Trek wykonane z zastosowaniem technologii Invisible Weld zaprzeczają przekonaniu, że rower z aluminium nie może konkurować w zakresie jakości jazdy i masy z rowerem z włókna węglowego.
Nowa era aluminium

Niesamowite innowacje Alpha Aluminum pozwoliły wyprodukować rowery śmiało konkurujące z najlepszymi maszynami szosowymi wykonanymi z kompozytów. Inżynierowie Treka wykazali, że ten materiał wcale nie jest przestarzały, a eksperymentowanie może przynieść fantastyczne efekty. Poczuj już dzisiaj różnicę, jaką zapewnia nasze najbardziej zaawansowane aluminium.

Aktualności
Okulary RUDY PROJECT TRALYX

Okulary RUDY PROJECT TRALYX

Czytaj więcej

Trek Marlin 6

Trek Marlin 6

Czytaj więcej

Trek Marlin 6

Trek Marlin 6

Czytaj więcej

Trek Marlin 5 damski

Trek Marlin 5 damski

Czytaj więcej

Trek Marlin 5

Trek Marlin 5

Czytaj więcej

Trek Procaliber 9.8 2021

Trek Procaliber 9.8 2021

Czytaj więcej