Trek Slash 8 to fantastyczne enduro, które sprawdzi się zarówno w rękach amatora jak i bardziej zawodowego zjazdowca. Slash 8, to mistrz skoków. Dzięki współpracy Treka i RockShoxa jego zawieszenie nie zawiedzie nawet na najbardziej wymagających trasach. Zastosowany tu system RockShox Super Deluxe Ultimate Thru Shaft, to wyszukane i zaawansowane rozwiązanie, które sprawdza się w każdych warunkach.
Slash 8, to enduro, enduro i jeszcze raz enduro. Pamiętajmy, iż jest to rower z wysokim skokiem zawieszenia, który owszem, poradzi sobie na grząskich i nierównych leśnych gruntach, lecz jego naturalnym środowiskiem jest wymagający, pełen hopek i ostrych zakrętów bikepark.
Niezniszczalny bydlak
W moim przypadku, Slash 8 był katowany w kilku bikeparkach na terenie Polski i Czech. Ale możecie na niego liczyć choćby i w podróży dookoła świata. Jak już wspomniałem – wjedzie wszędzie. A do tego posiada poręczny, wmontowany w ramę schowek, który stanowi sprytną skrytkę na nasze najważniejsze “itemy”.
Będę z wami szczery – absolutnie nie posiadam umiejętności zawodowca, czy miłośnika enduro. Mam jednak nadzieję, że kooperacja ze Slashem pozwoli mi szybko poprawić skille w tej dziedzinie. Podczas naszej wspólnej bikeparkowej zabawy solidnie się poobijałem i podrapałem. Niemniej jednak gdyby nie Slash, śmiem twierdzić, że mogłaby czekać mnie wizyta w szpitalu.
Maszyna dzięki swej skrętności i znakomitej pracy zawieszenia pozwoliła mi wybrnąć z wielu trudnych sytuacji. Rozwiązania, które stosowane są w modelu Slash 8 amortyzują upadki, o czym stety/niestety przekonałem się na własnej skórze. A sam rower? Jakby w ogóle tego nie odczuł. Przy tylu “dzwonach” jedyne szkody, to porysowana rama i lekko wygięta klamka. To naprawdę wytrzymałe, piętnastokilogramowe bydlę, które nieprzerwanie służy mi na każdej rowerowej wyprawie w teren.
Mocna specyfikacja
Rower zbudowany jest na wytrzymałej aluminiowej ramie z wkręcanym suportem, dodatkowo chronionej podwójną, wymienną osłoną. W wersji, którą posiadam, z przodu zamontowany jest wahacz RockShox Lyrik+ posiadający 170 mm skoku. Z tyłu amortyzację zapewnia RockShox Super Deluxe Ultimate o skoku 160 mm. Geometria Slasha fokusuje się na zjazdach, ale daje radę również w trakcie trudnych podjazdów. Pozwala na płynność i stabilność jazdy, gdzie tylko zechcesz.
Slash 8 wyposażony jest w układ napędowy SRAM GX Eagle, który oferuje szeroki zakres przełożeń i ich precyzyjną, dynamiczną zmianę. Za hamowanie odpowiadają 4-tłoczkowe hamulce Sram Code R. W moim przypadku wymieniłem je na model Shimano XT, ale to wszystko jest kwestią indywidualnych preferencji. W przypadku kół, Slash 8 stawia na wykonane z aluminiowego stopu obręcze Bontrager Line Comp 30 oraz bezdętkowe opony Bontrager XR5 Team Issue.
Kolejną wartościową zaletą Slasha jest technologia Mino Link, dzięki której możemy zmienić geometrię roweru. Domyślnie ustawiany jest w pozycji “low”, dzięki czemu rower jest dłuższy, a kąty ułatwiają ostrzejsze zjazdy. W przypadku ustawienia “high” suport unosi się, a kąt główki ramy staje się bardziej stromy. Przywodzi mi to na myśl rozwiązanie stosowane przez najlepszych żużlowców, którzy regulują skąpą amortyzację swoich maszyn za pomocą długości łańcucha.
W modelu na rok 2023 zadbano o to, by rower wyposażyć w najnowszą osłonę zawieszenia RockShox. “Najświeższy” Slash może pochwalić się nowym widelcem ZEB Select oraz damperem Super Deluxe Select+. Seria Slash zaczyna się od modelu 7, występując również w wielu wariantach z ramą wykonaną z włókna węglowego. Każdy jest w stanie znaleźć konfigurację, która spełni jego oczekiwania.
Najwyższa wersja wyposażona jest także w elektronicznie dostrojone zawieszenie skonstruowane przez firmę RockShox Flight Attendant. Pełną gamę modeli możecie zobaczyć klikając w link.