Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Trzy punkty podparcia - od nich zależy twój komfort na rowerze

24/02/2023

Trzy punkty podparcia – od nich zależy twój komfort na rowerze

W poprzednich wpisach przedstawiłam ci usługę bikefittingu, opowiadając o jej etapach, poznałeś również 5 powodów, dla których każdy powinien zainwestować czas i pieniądze w indywidualne dopasowanie roweru. Jeśli nie czytałeś poprzednich tekstów na temat bikefittingu to, ogólny opis znajdziesz klikając w link (5 powodów dla których bikefitting jest dla każdego) natomiast powody, dla których warto dopasować swój rower, znajdziesz tutaj – link do tekstu 9. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć o trzech punkach podparcia w rowerze, które są kluczowe, pod kątem pozycji na rowerze, twojego komfortu oraz efektywności jazdy.

Stopy to Twój fundament

Pomyśl o domu zbudowanym na krzywym fundamencie; Jak bezpiecznie czułbyś się, śpiąc na trzecim piętrze? Ta sama logika dotyczy ciała. Ponieważ stopy są fundamentem ciała, źle podparte stopy powodują kaskadowy efekt komplikacji w całym ciele.

Na przykład stopa bez podparcia powoduje niewspółosiowość między stopą a kolanem i biodrem, co z kolei prowadzi do mniejszej mocy i stabilności pedału oraz zwiększonego prawdopodobieństwa kontuzji. Dlatego podparcie stopy jest bardzo ważne. Fizjoterapeuci zajmujący się ustawieniem rowerów oceniają stopy rowerzysty, aby ocenić, jak poruszają się w przestrzeni, aby pomóc określić, jaka stabilizacja i wsparcie mogą być potrzebne.

Czy warto zainwestować we wkładki do butów kolarskich?

Po określeniu unikalnych potrzeb twoich stóp będzie możliwe zoptymalizowanie wsparcia/stabilizacji za pomocą standardowych produktów, takich jak gotowe wkładki Bontrager oraz Superfeet lub wkładki indywidualnie dopasowywane pod wpływem wysokiej temperatury, przy użyciu specjalistycznej maszyny, które dokładnie będą odpowiadać potrzebom twojej stopy. Już w latach 70. XX wieku rozpoczęto prace nad kształtem i funkcjonalnością wkładek do butów kolarskich. Zauważono, że ok 80% rowerzystów potrzebuje indywidualnego podejścia, aby nie upośledzać biomechaniki ruchu stopy w trakcie pedałowania. Dlaczego to takie ważne?

Pedałowanie stanowi wyzwanie dla mechanizmów anatomicznych naszych stóp. Naciskając pedał, stopa przemieszcza się razem z nim po okręgu. Kiedy przyjmuje pozycję z godziny trzeciej, nacisk na pedał jest najmocniejszy, w tym momencie, jeśli nasza stopa nie jest prawidłowo podparta, nasza stopa zapada się do środka, wykonując ruch pronacji. To z kolei ma wpływ na kolejne ogniwa łańcucha biomechanicznego, najbliższe jest kolano, które również podąża do środka, w kierunku ramy, upośledzając efektywność pedałowania. Brak stabilności najlepiej widać z przodu i tyłu pedałującego kolarza. Nieprawidłowy ruch podczas pedałowania oraz nieprawidłowe ułożenie stopy będą wpływały na komfort, efektywność jazdy oraz będą czynnikiem powodującym kontuzje. Najczęściej rowerzyści skarżą się na przeróżne dolegliwości np. palący, piekący ból na spodzie stopy, bóle na krawędziach stóp i drętwiejące palce. Wielu kolarzy nie zdaje sobie sprawy, że bóle kolan, problemy ze ścięgnem Achillesa, problemy z pasmem biodrowo-piszczelowym i wiele innych urazów z pozoru niemających nic wspólnego ze stopami, właśnie w nich ma swoje źródło.

Po dobraniu wkładek należy odpowiednio ustawić bloki. Blok należy ustawić tak, aby 3. kość śródstopia (pomyśl o kostkach stóp) znajdowała się bezpośrednio nad osią pedału, a 1. kość śródstopia znajdowała się przed nią. Pomoże to zmniejszyć nacisk i gorące punkty na stopach. Jeśli chodzi o rotację bloków, będzie ona wynikała z twojego naturalnego ustawiania stóp podczas stania, chodzenia. Z kolei rozbawienie bloków będzie wynikało z twojej budowy. W niektórych przypadkach mogą okazać się konieczne podkładki pod blokami, by zapewnić ci idealne ustawienie. Jak widzisz, badanie twoich stóp naprawdę ma znaczenie.

Hips don’t lie – twoje biodra nie kłamią

Nie ma znaczenia, jak wygodna może być amortyzacja siodła ani jakie siodło według twojego sąsiada jest najlepsze; jeśli nie siedzisz prosto na kościach „kulszowych”, siodło będzie dosłownie wrzodem na tyłku. Właściwe dopasowanie obejmuje wywiad z jeźdźcem przed dopasowaniem w celu zarejestrowania istotnych informacji, które w połączeniu z badaniem rozstawu guzów kulszowych dadzą specjaliście informację na temat, jakie siodełko będzie odpowiednie dla ciebie. Gdy siodło ma niewłaściwą szerokość, jest albo za szerokie, albo za wąskie, jeździec ryzykuje siadanie na miękkiej tkance, co może powodować skręcenie bioder i kręgosłupa. Po upewnieniu się, że wspierasz się na właściwym siodełku, następnym krokiem jest określenie idealnej wysokości siodełka.

Zbyt wysokie ustawienie siodełka może powodować kołysanie i skręcanie bioder, a zbyt niskie ustawienie siodełka powoduje nadmierne obciążenie kolan. Istnieje wiele technik określania, co jest dla Ciebie odpowiednie, ale praktyczną zasadą jest to, że podczas pedałowania kolano powinno być lekko, gdy pedał znajduje się w dolnym położeniu.

Ustawienie wysokości siodełka nie dotyczy tylko długości nóg; chodzi również o elastyczność. Jeśli spędzasz większość swojego życia siedząc przy biurku od 9 do 17, możesz potrzebować nieco niższego ustawienia siodełka. Dzieje się tak dlatego, że siedzenie na krześle powoduje napinanie ścięgien podkolanowych, a ponieważ ścięgno udowe wywodzi się z guzowatości kulszowej (część kości kulszowej), napięte ścięgno ma tendencję do wyciągania miednicy do bardziej pionowej pozycji, powodując wyginanie się kolarza w dolnej części pleców i to powoduje siedzenie na „miękkiej” tkance. Przy ustawieniu siodełka zwraca się również uwagę na kąt nachylenia siodła, który będzie inny dla różnych siodełek i kolarzy.

Jakie powinieneś kupić siodełko?

Jak widzisz siodełko to kwestia indywidualna. Siodełka dzielą się w zależności od wybranej dyscypliny kolarskiej, przewidziano inne modele dla rowerów szosowych, górskich, miejskich itd. Dodatkowo mają różne rozmiary, a wybór rozmiaru zależy od twojego rozstawu guzów kulszowych. Do tego dzielą się na podstawowe, średnie oraz zaawansowane. Np. Siodełko Bontrager Aeolus jest dedykowane dla kolarzy szosowych, szukających pozycji race, bardziej agresywnej, pochylonej. Mamy 3 typy do wyboru, Comp, najtańsza wersja, Elite, Pro oraz RSL czyli najlżejszą wyścigową wersję. Aby znaleźć siodełko idealne dla ciebie, przyjdź na badanie do fabrykarowerow.com.

W skrócie wybór siodła zależy od:

  1. Rozstawu guzów kulszowych
  2. Pozycji na rowerze
  3. Odmiany kolarstwa
  4. Preferencji dotyczących wagi oraz ceny siodełka.

Wszystkie siodełka dostępne w fabrykarowerow.com znajdziesz tutaj.

Przy wyborze siodełka obowiązuje Bezwarunkowa gwarancja Bontrager – każde siodło Bontrager objęte jest 30-dniową gwarancją. Jeśli nie pokochasz naszego produktu, przyjmiemy go z powrotem. Tak po prostu.

Pozycja dłoni na kierownicy wszystko ci powie

Twoja szyja, dłonie i barki pomogą Ci potwierdzić, że Twoje stopy są dobrze podparte, że masz idealne siodło i że Twoje klamki są prawidłowo ustawione. Możliwe, że po ustawieniu bloków i siodełka, nadal będziesz musiał wprowadzić kilka poprawek do kierownicy i mostka, aby wyeliminować drętwienie w dłoniach lub obolałe barki. Może naciągasz się, żeby dosięgnąć klamek? A może boli Cię szyja podczas jazdy? Czy twoje nadgarstki, łokcie i ramiona są w jednej linii? Nie chcemy, aby stawy były idealnie proste i rozciągnięte jak potwór Frankensteina. Zamiast tego, sięgając po kierownicę, szukamy naturalnego łuku. Wyobraź sobie swoje ramię, gdy podnosisz rękę, aby uścisnąć czyjąś dłoń; zamiast dłoni chwytasz kierownicę. Chcesz neutralnej linii od przedramienia do dłoni, aby nadgarstek nie był przekrzywiony ani zgięty. Aby to osiągnąć, może być konieczne dostosowanie szerokości, obrotu, położenia lub kształtu kierownicy.

W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiedni rozmiar kierownicy, odpowiedni do szerokości twojej obręczy barkowej. Dodatkowo, aby odciążyć ręce, można zmienić wysokość kierownicy, podnosząc ją lub opuszczając albo zmienić długość i kąt mostka.

Umów się na bikefitting, a nasi specjaliści, magistrzy fizjoterapii od początku do końca ci pomogą. Oszczędź swój cenny czas i skorzystaj z wiedzy i doświadczenia Bikefitterów i w pełni ciesz się jazdą na rowerze. Więcej szczegółów na temat bikefittingu znajdziesz tutaj.

W celu umówienia wizyty prosimy kontakt po numerem telefonu +48 451 159 109 lub drogą mailową fitting@fabrykarowerow.com 


Ania Wer – Tomica Coaching
Trener triathlonu & kolarstwa annatomica.com
Head Coach and founder @tomicacoaching