Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

5 powodów dla których bikefitting jest dla każdego

18/02/2023

5 powodów dla których bikefitting jest dla każdego

W 2020 roku, kiedy nasz świat wywrócił się do góry nogami z powodu COVID-19, nikt nie spodziewał się iskry, która rozpali chęć wyjścia na zewnątrz i jazdy na rowerze. W tym czasie nastąpił również ogromny wzrost liczby rowerzystów kupujących rowery i sprzęt. Kiedy nagle zostaliśmy zamknięci w swoich domach, wiele osób zrozumiało, że jazda na rowerze to świetny sposób na odstresowanie, aktywność oraz zapobieganie chorobom np. Sercowo-naczyniowym bez znacznego obciążania stawów, a nawet dojazdy do pracy. Dla wielu z tych nowych i odnowionych rowerzystów dopasowanie roweru nie było brane pod uwagę lub ograniczało się do wiedzy osoby pomagającej im na sali sprzedaży.

W tym wpisie poprosiliśmy naszych certyfikowanych bikefitterów, magistrów fizjoterapii o przedstawienie swojej perspektywy na temat pięciu głównych powodów, dla których wszyscy rowerzyści powinni mieć odpowiednie dopasowanie roweru i dlaczego jest to ważne.

Twój komfort ma znaczenie

Dopasowanie roweru może wydawać się kosztowną przyjemnością zarezerwowaną dla profesjonalnych rowerzystów. Tak nie jest — dobre dopasowanie roweru jest równie ważną inwestycją, jak sam rower i może nie tylko zwiększyć komfort na rowerze, ale także sprawić, że będziesz szybszy i silniejszy bez ani jednego interwału, czy jazdy długodystansowej. Jeśli Twój rower nie jest odpowiednio dopasowany, tracisz waty, zwiększasz ryzyko podrażnień od siodełka i po prostu nie masz tyle radości z jazdy na rowerze, ile mógłbyś mieć. Większość rowerzystów chce wyjść na zewnątrz, aby doświadczyć korzyści płynących z jazdy na rowerze i dobrze się bawić. Jazda na rowerze polega na zabawie, a nie możesz się dobrze bawić, jeśli nie czujesz się komfortowo, i nie możesz czuć się komfortowo, jeśli twój rower nie jest do ciebie odpowiednio dopasowany. Poniżej 5 powodów, dla których bikefitting jest dla każdego.

1. Rower jest symetryczny, ludzie nie

Michał Barczyński, mgr fizjoterapii, bikefitter Fabryki Rowerów

Większość ludzi ma anatomiczne asymetrie, a te asymetrie objawiają się dyskomfortem na rowerze. Na przykład wielu rowerzystów ma jedną nogę dłuższą od drugiej. Ta asymetria może powodować, że kolana nie pracują równo; w rezultacie rowerzyści często skarżą się na ból kolana lub frustrację z powodu swojej nieefektywności na rowerze. Co gorsza, zwiększa się prawdopodobieństwo odniesienia przez nich obrażeń. Celem bikefittera rowerów jest wyregulowanie roweru tak, aby zrekompensować te asymetrie. Mógłby zapytać, czy kilka milimetrów z jednej lub z drugiej strony robi różnicę? Cóż, pomyśl o tym w ten sposób, jeśli rowerzysta, który ma lekką nadpronację o 5 mm po prawej stronie, jedzie 16 km w ciągu 45 minut ze średnią kadencją 70 obr./min, jego prawa noga przesunęła się o prawie 140 cm więcej w porównaniu z lewą. Więc tak, to robi różnicę.

Badania pokazują, że rozbieżność między lewą a prawą nogą może mieć bardzo poważne konsekwencje. W jednym z badań opublikowanych w Journal of Sports Medicine Physical Fitness, sześciu doskonale wyszkolonych kolarzy płci męskiej przejechało symulowaną 40-kilometrową jazdę na czas na ergometrze rowerowym SRM, który mierzył siłę wywieraną przez ich lewą i prawą nogę na korbę. Rozbieżność między lewą i prawą nogą zmieniała się w jeździe na czas, ale średnio wynosiła około 13-17%. Wyobraź sobie, jak potężny i wydajny mógłbyś być, gdyby cały ten wysiłek był równomiernie rozłożony!

2. Dopasowanie jest dla wszystkich, zwłaszcza dla nowych rowerzystów

Trek Bikes i twórcy systemu Trek Precision Fit, mówią o tym, że dwie podstawowe zalety dobrze dopasowanego roweru to wzrost komfortu i wzrost mocy. Na przykład, jeśli twój rower nie jest odpowiednio dopasowany, twoje pośladki mogą nie działać, więc tracisz mnóstwo mocy, która już tam jest. Rozważ to: możesz wydać tysiące, kupując rower, który jest o kilka gram lżejszy niż ten, na którym jeździsz teraz, aby skrócić czas spędzony pod górę o kilka sekund. Dopasowanie roweru – tańsze niż twój rower – może przynieść ogromny wzrost mocy bez dodatkowej pracy z Twojej strony. Z punktu widzenia osiągów inwestycja w dopasowanie roweru w porównaniu z jakąkolwiek inną inwestycją w sprzęt rowerowy to najmądrzejszy wybór, jakiego możesz dokonać. Kiedy mówimy o dopasowaniu roweru, nie mówimy o tych pięciu minutach, które sklep spędza z tobą po zakupie roweru, ustawieniu wysokości siodełka i ewentualnie przesunięciu siodełka do przodu lub do tyłu. Dopasowanie roweru powinno być dogłębnym doświadczeniem, które zaczyna się od rozmowy, obejmuje pełne badanie poza rowerem, a kończy pedałowaniem do perfekcji. A dobry fitter rowerów zawsze będzie skłonny poprawić dopasowanie, jeśli po kilku przejażdżkach okaże się, że nie jest w porządku.

3. Wyznacznikiem jesteś ty, nie twój rower

Bikefitting jest usługą dla każdego, początkującego i zaawansowanego kolarza, dla kobiety i mężczyzny, nastolatka i osoby starszej. Nie ma znaczenia czy jeździsz na rowerze za 5 tys., czy za 50 tys. Czy jest to rower górski, turystyczny, szosowy, a może elektryczny. Z badań wynika, że wiele osób przestaje jeździć, ponieważ czują się niekomfortowo. Ludzie myślą, że to wynik sprzętu, na jakim jeżdżą, tak naprawdę chodzi o wygodę i przyjemność. Większość z tych problemów można naprawić po niewielkich zmianach, a rowerzyści nie powinni mieć trudności z wygodną jazdą. Dlaczego? Ponieważ to ty i twoje ciało dyktujecie ustawienie roweru, a nie to jak specjalistyczny jest twój rower. To czy masz dolegliwości bólowe, dyskomfort w jeździe będzie zależało od tego, czy rower jest dopasowany pod twoją budowę, sprawność, wiek. Oczywiście, że każdy model ma inną geometrię, specyfikację, a to jaki jesteś, może wpływać na, to który model będzie dla ciebie bardziej odpowiedni. Jeśli się wahasz nad wyborem, pomożemy ci. Przy zakupie roweru w fabrykarowerow.com znajdziemy dla ciebie termin na dopasowanie z naszymi magistrami fizjoterapii, dzięki czemu w pełni będziesz mógł cieszyć się swoim rowerem. Jeśli już masz swój rower lub kilka różnych rowerów to zapraszamy na umówienie terminu z naszymi specjalistami, szczegóły znajdziesz pod linkiem bikefittin Fabryka Rowerów.

4. Poprawa wydajności, większa pewność siebie i maksimum radości

Niezależnie od tego, czy używasz roweru do pracy, czy w weekendy jako hobby, wszyscy rowerzyści chcieliby jeździć na swoich rowerach szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Dopasowanie do roweru pomaga wydajniej przenosić moc na pedały. Pozwoli ci to zaoszczędzić energię i pozwoli ci pokonać rywali lub zapewnić, że wrócisz do domu z pracy trochę szybciej. Jeśli po fittingu zaczniesz jeździć na swoim rowerze, zauważysz, że masz większą kontrolę i większą efektywność pedałowania. Zwiększy to pewność siebie podczas pedałowania, skręcania, hamowania, przyspieszania i rozpoczynania sprintu. Ogólnie rzecz biorąc, dopasowanie roweru zwiększy przyjemność zarówno z jazdy, jak i poza nią. Mniej bólu lub dyskomfortu oznacza więcej radości podczas jazdy na rowerze i mniejsze ryzyko kontuzji zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

5. Twoje ciało się zmienia, rower również powinien

Nasze ciała zmieniają się wraz z czasem, z tego powodu Twój rower również powinien być dynamiczny. Elastyczność i zdolności adaptacyjne ludzi zmieniają się w czasie. Kiedy jesteśmy młodzi, jesteśmy stosunkowo elastyczni i sprawni, ale z biegiem lat doświadczamy wyniszczenia, urazów i skutków siedzenia przez długi czas. Wszystkie te zmiany wpływają na równowagę i usztywniają stawy, wpływają na naszą postawę. Chociaż nie ma jednej idealnej pozycji zapisanej na stałe, natomiast istnieje idealna wysokość siodełka, cofnięcie siodełka i zasięg dla każdej fazy Twojego życia. Dorastamy i rozwijamy się jako rowerzyści i ludzie, nasze potrzeby w zakresie dopasowania mogą się zmieniać. Ciąża, a nawet rozpoczęcie praktyki jogi może drastycznie zmienić sposób, w jaki jeździmy, więc nie oczekuj, że dopasowanie roweru sprzed 10 lat będzie idealne dzisiaj. Nie bój się co jakiś czas dokonywać regulacji. Bycie na bieżąco z dopasowaniem roweru zapewni Ci ciągłe dostosowywanie, aby być tak wydajnym, bezpiecznym, wygodnym i szczęśliwym na rowerze, jak to tylko możliwe.

Na koniec: jeśli jeździsz na różnych rowerach — nawet na rowerze przełajowym i szosowym lub szosowym i turystycznym — każdy rower będzie miał nieco inne dopasowanie, więc nie oczekuj, że pomiary będą się idealnie przenosić z roweru na rower. Nawet nowy rower szosowy w porównaniu ze starym może wymagać zupełnie innego dopasowania.


Ania Wer – Tomica Coaching
Trener triathlonu & kolarstwa annatomica.com
Head Coach and founder @tomicacoaching