Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Demon prędkości — Trek Speed Concept

04/04/2023

Demon prędkości — Trek Speed Concept

Szybko. Szybciej. Najszybciej w historii.

Poznaj Speed Concept trzeciej generacji.

Speed Concept to rower triathlonowy zaprojektowany tak, aby był najszybszy w swojej klasie. Ten aerodynamiczny, karbonowy rower zbudowany z myślą o niesamowitej prędkości i integracji na najwyższym poziomie. Model jest dedykowany dla triathlonistów i fanów wyścigów w konwencji indywidualnej jazdy na czas. Speed Concept to najbardziej aerodynamiczny rower w całej kolekcji Treka.

Na pierwszy rzut oka

Na pierwszy rzut oka widać, że Speed Concept jest przemyślany i dopracowany, każdy szczegół zaprojektowany jest tak, by rower ciął powietrze. Lekka aerodynamiczna rama, wygładzający trasę rozdzielacz IsoSpeed, nowoczesny, płynnie zaprojektowanego system nawadniania i uzupełniania energii, który uzupełni Twoją energię po pływaniu, zapewni siłę podczas jazdy na rowerze i przygotuje Cię do biegu. Moja maszyna dodatkowo była wyposażona w sterowany bezprzewodowo napęd SRAM RED AXS. Te wszystkie elementy składają się na poprawę rekordów, raz za razem. Już poprzednia generacja SC zachwycała, jednak obecny model jest o wiele lepiej przemyślany, zwłaszcza pod kątem przechowywania picia i jedzenia, co jest ważne podczas zawodów triathlonowych. Istotna jest również prosta budowa, która umożliwia transport roweru w walizce rowerowej, bez większego kłopotu. W zestawie wbudowany jest schowek na przekąski na górnej rurze, aerodynamiczny bidon w ramie, dodatkowo masz możliwość zamontować bidon na kierownicy. W rowerze, który wybrałam posiadam grupę SRAM RED AXS, ze wbudowanym pomiarem mocny, dzięki czemu mam wszystko, czego potrzebuję.

Wrażenia z jazdy

Nasza pierwsza jazda była dla mnie jak wycieczka do w krainy marzeń. Spodziewałam się, że obecny Speed będzie równie narowisty, jak jego poprzednik, jednak pozytywnie mnie zaskoczył. Nowa generacja jest stabilna przy zachowaniu zwrotności i łatwości w manewrowaniu, oczywiście jak na czasówkę.

Speed Concept nie nabiera prędkości tak szybko, jak Madone, ale jest o wiele łatwiej ją utrzymać. Najbardziej docenisz tę maszynę na płaskiej trasie z gładkim asfaltem, tutaj rower może w pełni się wykazać. Przy odpowiednich umiejętnościach kolarskich jesteś w stanie również docenić ten rower przy bardziej krętych i pofałdowanych trasach, jednak trzeba umieć tą maszynę prowadzić.
Większość rowerów trójkołowych jest… co najmniej szalenie niewygodna. Nie ten, ponieważ jest wyposażony w wygładzający drogę IsoSpeed. Rozdzielacz zdecydowanie zwiększa komfort jazdy, zwłaszcza gdy asfalt nie jest idealnie gładki. A jeśli zastanawiasz się, czy wygodniejsza jazda przekłada się na poprawę osiągów – to odpowiedź brzmi, tak. W rzeczywistych testach przeprowadzonych przez Trek Performance Research Lab, odkryli, że bardziej płynna i komfortowa jazda jest mniej męcząca dla organizmu i pomaga zachować świeżość podczas biegu. Warto zauważyć, że wbudowane hamulce tarczowe sprawiają, że jazda jest bezpieczniejsza i masz większą kontrolę hamowania, co przy dużych prędkościach jest niezwykle istotne.

Miałam okazję jeździć na moim Speedzie regularnie kilka razy w tygodniu. Zdarzały się szybkie, mocne treningi, jak i kilkugodzinne trasy o charakterze tlenowym. Niezależnie od sytuacji rower nie sprawiał problemu. W warunkach wyścigowych to naprawdę rower marzenie.

Uzyskał pełnię potencjału.

Doskonałe dopasowanie roweru jest absolutnie kluczowe dla triathlonistów — pozostajesz w pozycji aerodynamicznej przez kilometr za kilometrem. Idealne ustawienie czasówki nie zawsze jest łatwe, bywa, że jesteśmy ograniczeni przez możliwości regulacji roweru. W tym przypadku projektanci stanęli na wysokości zadania, a nowy Speed Concept ma ogromne możliwości dopasowania i mnóstwo metod regulacji. Możesz spersonalizować każdy element drążków, przedłużek, podkładek i innych elementów.

To naprawdę ważne, aby móc w pełni wykorzystać potencjał Speed Concept’a. Uważam też, że w przypadku roweru czasowego naprawdę nie warto ustawiać tego roweru na własną rękę. Doświadczony Bikefitter ustawi tę maszynę tak by była „szyta na miarę”, a Ty będziesz cieszyć się każdym kilometrem bez bólu w pełni panując nad maszyną i rozwijać maksimum prędkości. Mnie rower ustawiali Fitterzy właśnie w fabrykarowerów.com i mogę tych Panów polecić 🙂

Zaprojektuj swój rower marzeń

Zdecydowanie ten rower jest wart polecenia każdemu triathloniście startującemu w wyścigach bez draftingu oraz kolarzowi specjalizującemu się w indywidualnej jeździe na czas. Całkowicie nowy Speed Concept jest dostępny tylko w ramach Project One, dając Ci szansę na stworzenie najlepszego, niestandardowego roweru triathlonowego. Możesz dostosować każdy element dopasowania, komponenty i oczywiście lakier. Dzięki czemu Twój rower będzie taki jak sobie wymarzysz.


Ania Wer – Tomica Coaching
Trener triathlonu & kolarstwa annatomica.com
Head Coach and founder @tomicacoaching