Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Jak jeździć w grupie

20/07/2021

Jak jeździć w grupie

Przejażdżki grupowe to doskonały sposób na spotkanie nowych przyjaciół i odkrycie nowych tras, szczególnie jeśli jeździsz rowerem od niedawna. Jednakże nie wszystkie przejażdżki grupowe są takie same – ważne jest, aby znaleźć taką, która pasuje do Twojego poziomu umiejętności. Poniżej mamy kilka wskazówek na temat tego, jak znaleźć grupę i jak jeździć w grupie na drodze.

Znajdź przejażdżkę

Twój lokalny sklep rowerowy to najlepsze miejsce do znalezienia grupowej przejażdżki. Sprawdzaj ich strony w mediach społecznościowych, strony internetowe lub zajrzyj do sklepu i zapytaj. Przejażdżki grupowe organizowane są często w oparciu o poziom umiejętności, dlatego jeśli jesteś początkujący poszukaj przejażdżki, która w opisie ma wyszczególnione, że nikogo nie porzucą z tyłu lub, że trzymają się razem („no drop”). Oznacza to, że grupa będzie jechać w tempie najwolniejszego, dzięki czemu nikt nie zostanie z tyłu!

Poćwicz jazdę rowerem

Przed rozpoczęciem jazdy w grupie upewnij się, że radzisz sobie w miarę na rowerze. Jeżeli nie potrafisz bez problemów jechać w linii prostej i często korygujesz swój tor jazdy, warto trochę poćwiczyć przed dołączeniem do grupy, ponieważ będziesz jeździł blisko innych.

Komunikacja!

Jadąc w grupie komunikowanie się z innymi jadącymi to kluczowa sprawa. Jeśli na drodze są wyboje lub dziura zwróć na to uwagę tych, którzy jadą za Tobą. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, powiedz. Jeśli jedziesz z tyłu zwracaj uwagę na pojazdy zbliżające się od tyłu. Rozmowa z innymi rowerzystami w grupie to najlepszy sposób na uniknięcie nieprzewidywalnych sytuacji i zagrożeń podczas jazdy. Na pewno warto zapoznać się ze zunifikowanym kodem jakim posługują się kolarze jadący w grupie informując się o ruchach (np. zatrzymuję się, skręcam), lub o potencjalnych zagrożeniach na drodze (np. dziura, żwir/piach na drodze).

Zwracaj uwagę na otoczenie

Kiedy jedziesz w grupie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przynajmniej jedno z kół Twojego roweru jest bardzo blisko koła innej osoby. Upewnij się, że zwracasz uwagę na wszystko wokół, a nie patrzysz tylko na osobę przed Tobą. W ten sposób będziesz w stanie zauważyć zagrożenia i zdążysz na nie zareagować i zaalarmować innych zamiast być zaskoczonym, gdy osoba przed Tobą da ostro po hamulcach. Świadomość i zwracanie uwagi na swoje otoczenie w trakcie jazdy jest bardzo ważna, aby unikać wypadków.

Przekazywanie prowadzenia

Osoba na przedzie wykonuje zawsze najcięższą pracę, ponieważ wytacza trasę i przełamuje wiatr dla reszty grupy. Upewnijcie się, że zmieniacie się na pozycji lidera, aby uniknąć wyczerpania. Kiedy kończysz swoją kolej na przedzie sprawdź, czy z tyłu nie ma samochodów. Jeżeli nic nie nadjeżdża – zjedź nieco na lewo i pozwól grupie przejechać. Kiedy już wszyscy Cię minęli zajmij swoje miejsce jako ostatni w linii.

Aktualności
Trek E-Caliber 9.6

Trek E-Caliber 9.6

Czytaj więcej

Wahoo Speedplay

Wahoo Speedplay

Czytaj więcej

Czapka Trek Feel Good

Czapka Trek Feel Good

Czytaj więcej

Nowy Trek Roscoe

Nowy Trek Roscoe

Czytaj więcej

Szef na wakacjach

Szef na wakacjach

Czytaj więcej

Trek Madone SLR 6 eTap model 2022

Trek Madone SLR 6 eTap model 2022

Czytaj więcej