Żyjemy w czasach, w których odpowiedź na to pytanie nie zawsze przychodzi łatwo. Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów rowerów, które różnią się od siebie istotnymi detalami. Żeby wybrać rower, który spełni nasze oczekiwania, musimy dokładnie wiedzieć czego oczekujemy. Obecnie na rynku pojawiło się dużo nowych, bardzo wyspecjalizowanych modeli rowerów. Dzięki czemu możesz wybrać rower dokładnie taki jakiego potrzebujesz.
Rowery górskie
Chcesz wyjechać w teren, ale nie wiesz od czego zacząć? MTB nie jedno ma imię. Jazda w terenie to niezliczone możliwości stylu jazdy, od rekreacji poprzez zawody typu xc czy maraton, po zabawę na szlakach czy wyścigi enduro oraz DH. Ogólnie rowery górskie możemy podzielić na dwa typy:
- Full suspension – tego typu rowery mają zawieszenie z przodu i z tyłu. Dzięki temu są wygodniejsze i łatwiej zachować nad nimi kontrolę w trudnym terenie. Zawieszenie z tyłu dba o kontakt koła tylnego z podłożem, co poprawia prowadzenie. Jednak damper, czyli amortyzator tylny, a także dodatkowe elementy osprzętu czynią taki rower cięższym. Dodatkowy ruch zawieszenia często ogranicza wydajność pedałowania, szczególnie podczas sprintów i na równych podjazdach.
- Hardtail – Tego typu rowery mają zawieszenie tylko z przodu, nie z tyłu. Dzięki temu są lżejsze i łatwiejsze w konserwacji. Są zazwyczaj szybsze, szczególnie przy sprincie lub na równiejszych podjazdach. Jednak brak pochłaniającego nierówności zawieszenia z tyłu oznacza, że zachowanie kontroli w trudnym terenie wymaga więcej wysiłku. Łatwiej również stracić przyczepność, szczególnie na trudniejszych podjazdach.
Dodatkowo rowery MTB dzielą się na grupy w zależności od stylu jazdy, charakterystyki tras oraz potrzeb ridera.
Górski rower rekreacyjny
Niedrogi rower górski to jeden z najpopularniejszych segmentów rynku. Rowery te dedykowane są przede wszystkim do amatorskiej jazdy rekreacyjnej poza asfaltami, ale w terenie stosunkowo łatwym, choć wyższe modele mogą cię pozytywnie zaskoczyć swoimi możliwościami i ulepszeniami. Zakup tego typu roweru to idealny sposób na wejście w świat jazdy po szlakach. To wspaniały wybór dla osób rozpoczynających przygodę z rowerem górskim. Rowery górskie z tego segmentu bazują przede wszystkim na aluminiowych ramach o geometrii ramy, która pozwala zająć stosunkowo komfortową pozycję. Z racji na terenowe przeznaczenie dominują tu szerokie opony, które obecnie najczęściej montuje się na kołach 29” lub 27,5”. W tym segmencie nie znajdziemy konstrukcji z tylnym zawieszeniem. W zamian często spotkamy w nich otwory do zamontowania bagażnika czy błotników stałych. Do tej grupy należy Trek Marlin, dostępny do ręki w fabrykarowerow.com, Marliny występują w kilku wersjach wyposażenia od najbardziej podstawowej i przystępnej cenowo tj. Marlin 4 po bardziej wyspecjalizowane jak nowy Marlin 8, 3 generacji.
Rower górski XC i maraton
Wyścigowy rower górski to już znacznie bardziej zaawansowana konstrukcja. Są odpowiednie dla osoby, która chce się ścigać lub po prostu szuka szybkiego roweru do trenowania i jazdy w terenie. Zależnie od stopnia zaawansowania spotykamy konstrukcje aluminiowe lub carbonowe. Niegdyś dominowały tu hardtaile, a teraz równie często spotykanym jest rower górski z pełnym zawieszeniem – nieco cięższe, ale nadrabiające dużo na trudnych technicznie zjazdach. Skok zawieszenia w modelach do XC oscyluje blisko wokół 100 mm, w maratonie popularne jest również zawieszenie 120 mm. Wśród wyścigowych rowerów górskich dominują koła 29”, które uznawane są za najszybsze. 27,5” spotykamy w mniejszych rozmiarach ram. Geometria rowerów wyścigowych jest nieco bardziej agresywna – rury sterowe są tu krótsze, przez co siedzimy mocniej nachyleni. To pozwala jednak o wiele sprawniej jeździć w trudniejszym terenie, daje pewność pokonywania zjazdów i pomaga na podjazdach. W tej kategorii Trek oferuje dwa modele typu hardtail oraz dwa modele typu fullsuspension.
- X-Caliber – podstawowy rower typu hardtail na wyścigi zapewnia prędkość, wydajność i zwinne prowadzenie na singletrackach, zbudowany na aluminiowej ramie.
- Procaliber – topowy rower XC z włókna węglowego łączy sprawność hardtaila z ograniczającym zmęczenie rozdzielaczem IsoSpeed, dzięki czemu wręcz frunie po trasach wyścigów.
- Supercaliber – Dzięki przełomowemu zawieszeniu IsoStrut ten wyścigowy rower z włókna węglowego jest szybki, lekki i płynnie jeździ, doskonale sprawdzi się zarówno w XC jak i w maratonach.
- Top Fuel – to rower full suspension, który pędzi po pagórkach i uwielbia trudne technicznie trasy, może być dobrym wyborem na wyścigi maratońskie.
Rowery trialowe
Szlakowiec, który uznawany jest przez wielu za najbardziej uniwersalny rower górski, za sprawą geometrii oraz ilości skoku zawieszenia oferuje doskonały kompromis pomiędzy podjazdami i zjazdami. Rowery trailowe, zwykle mają 140 mm skoku zawieszenia. Geometria trailówek zapewnia lepsze niż w przypadku rowerów typu XC zdolności zjazdowe – ścieżkowce prowadzą się po prostu stabilniej, przez co lepiej radzą sobie na górskich zjazdach. Zapewniają też delikatnie bardziej komfortową pozycję, którą docenimy podczas całodniowej włóczęgi w górach. Te rowery według wielu są traktowane jako dobra opcja w przypadku, kiedy chcemy mieć jeden rower górski do wszystkiego – od pokonywania podjazdów, po zjazdy, od jazdy bardziej sportowej, po jazdę rekreacyjną.
Warto tutaj zwrócić uwagę na model Fuel Ex, doskonały na wszystkie trasy. Jest szybki, sprawny i daje mnóstwo radości wszędzie. Nie powinno dziwić, że to nasz najpopularniejszy rower na szlaki! Dobrym pomysłem będzie również Roscoe, rower typu hardtail, o dużych możliwościach i bardziej przystępny cenowo.
Rowery Enduro oraz DH
Popularne obecnie rowery Enduro toprzede wszystkim na rozwinięcie możliwości zjazdowych, przy zachowaniu możliwości podjeżdżania – wolniejszego, ale jednak o własnych siłach. Wśród rowerów enduro dominują konstrukcje typu full, gdzie skok zawieszenia to zwykle około 160 mm. Geometria modeli Enduro nastawiona jest na jazdę w dół i sprawia, że rowery te genialnie radzą sobie z trudnymi technicznie, górskimi zjazdami. W tej grupie znajdziemy dwa rowery:
Slash – model typu super enduro, 29er stworzony do szybkiej, płynnej, szybkiej i radosnej jazdy w najbardziej zakręconym i wymagającym terenie.
Remedy – bezkompromisowy rower na szlaki stworzony z myślą o trudnym technicznie terenie i dzikich zjazdach. To rower górski z 27,5-calowymi kołami, a także dającymi mnóstwo radości rozwiązaniami idealnymi na skoki, wpadanie w zakręty i ostrą jazdę na szlaku.
Modele do zadań specjalnych
Rowery typu DH nastawione są na jak najszybsze pokonanie zjazdu. Od początku do końca każdy detal jest przemyślany i zaprojektowany tak by Ci to umożliwić. W rodzinie Treka znajdziesz reprezentanta godnego Mistrza Świata – Trek Session. Session rozwija prędkości na najbardziej wyboistych szlakach z nową konstrukcją ramy z wysoko położoną osią, skokiem 200 mm i najlepszą na świecie technologią zawieszenia.
Dla tych, którzy spędzają większość czasu w powietrzu, pracując nad zarzucaniem tyłem, saltami i innymi sztuczkami śmiejącymi się grawitacji prosto w twarz, marka Trek zaprojektowała ramę Ticket. Ticket został doprowadzony do perfekcji przez ponad dziesięć lat skoków, salt i niepradopodobnych sztuczek w wykonaniu najlepszych przedstawicieli świata slopestyle’u. Farley to rower typu fat bike. Idealny sposób na zasmakowanie wolności przez cały rok. Jeździ stabilnie po śniegu, piasku, korzeniach i kamieniach dzięki przyczepności potężnych, grubych opon, które zapewniają przyczepność w każdych warunkach, dają niesamowitą stabilność i mnóstwo zwinności.
Oczywiście w fabrykarowerow.com możemy liczyć na profesjonalną poradę ze strony sprzedawcy, który przed poleceniem konkretnego modelu przeprowadzi z tobą szerszy wywiad odnośnie twoich potrzeb.
Ania Wer – Tomica Coaching
Trener triathlonu & kolarstwa annatomica.com
Head Coach and founder @tomicacoaching