Wespół z duetem artystycznym Sętowski Gawron podjęliśmy się zbudowania najdroższego roweru TREK w naszej historii. Złota barwa i marmurowy wzór symbolizują jakość, tonację oraz estetykę tego wyjątkowego projektu.
Złota Madonna
Jeśli miał to być najdroższy dostępny do zbudowania rower Trek, jego bazą nie mogło zostać nic innego, niż rama Madone SLR 9, zwana w naszym żargonie “Madonną”. To ultralekki i superszybki aerodynamiczny rower powstały z wykorzystaniem technologii IsoFlow, która czyni jazdę jeszcze płynniejszą i niweluje opór powietrza do absolutnego minimum. Topowy, wyścigowy model wykorzystywany w cyklu World Tour przez kolarzy teamu Trek Segafredo.
Dlaczego złoty? Ponieważ jest to kolor paradoksów. Skromny w komunikacie, lecz bogaty znaczeniowo. Wspólnie uznaliśmy, że pokryta złotym chromem rama idealnie odzwierciedla założenia projektu. Jak tłumaczy Wojtek Kluk: – Złoty kojarzy nam się z czymś wartościowym. Złoty medal Igrzysk Olimpijskich, złoty medal mistrzostw świata. Można powiedzieć, że to taki najcenniejszy kolor. I trudno się w tym przypadku nie zgodzić.
Skrzynia pełna skarbów
Gdyby przyrównać E001 do drewnianej skrzyni, wypełniałyby ją złote talary. Oprócz najwyższej klasy ramy, najdroższy rower w Polsce składa się z najlepszych dostępnych na rynku komponentów. System ceramicznych łożysk CeramicSpeed, łańcuch oraz wózek tylnej przerzutki wykonany w tej samej technologii, widelce Madone KFV z włókna węglowego, tarcze hamulcowe Carbon-Ti, bezprzewodowy napęd Shimano Dura-Ace Di2, korba THM Clavicula SE Compact, pedała Wahoo Speedplay AERO z tytanową ośką czy karbonowe zębatki Carbon-Ti 54/42. Jest po prostu na bogato, lekko, perfekcyjne pod względem mechanicznym.
Całość wieńczą koła szosowe Bontrager Aeolus RSL 75 TLR ze złotym, marmurowym wzorem oraz założone nań opony Pirelli P-Zero Gold Edition. Jest to najdoskonalszy możliwy setup, który przy rozmiarze 60 daje łączną wagę roweru na poziomie 7,392 kg.
Bogata semantyka koncepcji twórczej
Inspiracją dla duetu artystów Sętowski Gawron zostały dwa materiały, które w trakcie procesu dziejowego były uważane za niezwykle cenne przez wiele różnych cywilizacji: złoto oraz marmur. E001 oprócz wartości stricte mechanicznej, przejawia także wielką wartość jako dzieło sztuki.
Proces powstawania E001 był złożony i wieloetapowy. Rozpoczął się od oczyszczenia z lakieru i zaaplikowania złotego chromu na ramę, widelec oraz osłonę tylnej przerzutki. Dopiero wtedy duet Sętowski Gawron nałożył ręcznie wycinane wzory przywodzące na myśl marmur. Jest to wiele drobnych elementów, składających się w jedno olśniewające misterium. Dodatkowym smaczkiem i zarazem odniesieniem do technologii retro jest wymiana litery “E” w logotypie Treka na symbol używany w kroju pisma windings. Wszystko to sprawia, iż E001 komunikuje jeszcze bogatszy przekaz.
Całość projektu została wykończona bezbarwnym, połyskliwym lakierem, a następnie na ramę naniesiono ceramiczną powłokę. Dzięki tym czynnościom wygląda po prostu oszałamiająco. Obok E001 nie da się przejść obojętnie, a my jako Fabryka Rowerów jesteśmy niezwykle dumni z całego procesu twórczego oraz finalnego efektu.
Pełen opis projektu udostępniony przez twórców do pobrania w pliku pdf: Fabryka Rowerów x Sętowski Gawron.
Pełna specyfikacja roweru i film z projektowania i budowy: Najdroższy rower w naszej historii – Fabryka Rowerów x Sętowski Gawron – “E001”.