Jesteśmy sklepem flagowym
Dealerem roku Trek i Bontrager 2019/2020/2021
536 406 462
0

Brak produktów w koszyku.

Trenażer - jaki wybrać i czy w ogóle warto?

15/12/2022

Trenażer – jaki wybrać i czy w ogóle warto?

Trenażery to urządzenia, które umożliwiają stacjonarną jazdę na rowerze. Popularność trenażerów rośnie z roku na rok. Te urządzenia doskonale się sprawdzają wśród miłośników sportów rowerowych, pozwalając utrzymać formę przez cały rok, a w przypadku osób startujących w zawodach jest to wręcz wyposażenie obowiązkowe.

Czy warto kupić trenażer?

Trenażery tak samo, jak rowery stacjonarne umożliwiają jazdę na rowerze wewnątrz pomieszczenia, jednak zajmują mniej miejsca, są praktyczne i znacznie tańsze – zwłaszcza w porównaniu ze specjalistycznymi rowerami do jazdy w pomieszczeniu. Idea jest prosta, to urządzenie umożliwia ci trening w przypadku złej pogody, ograniczonego czasu oraz braku możliwości wyjścia z domu. To urządzenie umożliwia nam realizację treningu w pełnowartościowy, kontrolowany i bezpieczny sposób. Dodatkowo w dzisiejszych czasach jazda w pomieszczeniu nie musi być monotonna i nudna, a urozmaicenie jazdy nie ogranicza się tylko do dobrej muzyki, netflixa w tle czy dobrze skomponowanego, ciekawego treningu. Obecnie rynek jest pełen interaktywnych trenażerów, które pozwalają jeździć w wirtualnej rzeczywistości z innymi użytkownikami z całego globu. 

Zalety treningu na trenażerze

Zalet jazdy na trenażerze jest sporo, a listę otwiera niezależność od niemal wszelkich czynników zewnętrznych. Urządzenie oferuje nam pewność i łatwość zrealizowania zaplanowanego treningu oraz bezpieczeństwo aktywności fizycznej w domowym zaciszu.

Zalety treningu na trenażerze:

  • Nie straszna nam zła pogoda, śliska nawierzchnia, czy zapadający zmrok.
  • Elastyczność czasu. W dogodnym dla ciebie momencie dnia wsiadasz na rower zapięty w trenażer i kręcisz.
  • Brak komplikacji przy realizacji złożonych zadań treningowych. Trening stacjonarnie jest łatwiejszy do wykonania, nie trzeba nic planować, zastanawiać się którą drogę wybrać, aby zmieścić się z danym ćwiczeniem.
  • Bezpieczeństwo. Tu nie upadniemy ani nie zderzymy się z nikim, nie ma ryzyka wypadku.
  • Oszczędność czasu. Odpada czasochłonne ubieranie się czy potreningowe mycie roweru. Dodatkowo skraca się też całkowity czas jazdy, bo do rozpoczęcia właściwego treningu nie musimy np. wyjeżdżać poza miejscowość.
  • Dostępność. Czasami logistyka, by wykonać trening jest utrudniona. Twoja obecność w domu jest konieczna i nie możesz sobie pozwolić, by wyjść i zrobić trening, w domu, na trenażerze staje się to możliwe.

Oczywiście trenażer ma też swoje wady, na niektóre mamy wpływ jak wysoka temperatura i brak chłodzenia wynikający z braku ruchu, tutaj z pomocą przyjdzie nam wiatrak, szczególnie polecam Headwind Wahoo. Monotonię jazdy w miejscu skutecznie możemy zwalczać jazdą na popularnych aplikacjach jak Zwift czy Rouvy, tutaj potrzebujemy trenażera interaktywnego – smart. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na hałas generowany przez urządzenie, w niektórych przypadkach głośność trenażera będzie kluczowym aspektem decydującym o wyborze konkretnego modelu.

Jaki trenażer wybrać?

Wahoo KICKR

Istnieje kilka typów trenażerów. Jako podstawowe podgrupy wyróżniamy trenażery z rolką oporową, trenażery Direct Drive oraz trenażery rolkowe. Każdy rodzaj ma swoje zalety, a o tym, który trenażer najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, musisz zdecydować sam.

Ogólny zarys charakterystyki trenażerów z podziałem na typu:

  • Klasyczny trenażer z rolką oporową to proste urządzenie, charakteryzujące się niższą ceną zakupu, niewielkim rozmiarem po złożeniu oraz łatwością instalacji. Ustawiamy trenażer i wpinamy w niego swój rower. Rower pozostaje na sztywno zamocowany do trenażera i stabilnie stoi w miejscu, bez możliwości przechylania się na boki w trakcie jazdy. Za opór odpowiada rolka oporowa, do której dociśnięte jest nasze koło. 
  • Trenażer typu Direct Drive. Tego typu rozwiązanie jest najnowocześniejsze oraz najbardziej pożądane. Charakteryzują się najlepszym odwzorowaniem rzeczywistej jazdy na rowerze, dzięki wbudowanemu dużemu i ciężkiemu kołu zamachowemu, dają możliwość symulacji bardzo stromych podjazdów. Rower w trenażer wpinamy bez tylnego koła, dzięki czemu nie występuje tu poślizg ogumienia o rolkę. Opór jest sterowany elektronicznie za pomocą połączeń ANT+ oraz Bluetooth – sterowane z aplikacji, komputerów rowerowych czy zegarków. Szeroka podstawa oraz ich spora masa gwarantują też doskonałą stabilność, którą docenimy w trakcie mocnych interwałów. Poza tym generują o wiele niższy hałas niż trenażery rolkowe oraz z rolką oporową. Co ważne kupując nowoczesny trenażer direct drive możemy być pewni, że jest interaktywny.
  • Trenażery rolkowe to najprostsze w swojej formie urządzenie. Ich konstrukcja jest wyjątkowo nieskomplikowana – rama łączy trzy osobne rolki, które są ze sobą połączone gumką, dzięki temu koła roweru toczą się w identycznym tempie. To jedyny trenażer rowerowy, który w wierny sposób symuluje jazdę na rowerze, ponieważ jedziemy w miejscu po ruchomych rolkach, nie mamy żadnego podparcia i jesteśmy zmuszeni trzymać równowagę, dokładnie tak, jak podczas normalnej jazdy. Cechy rolki sprawiają, że najlepiej nadaje się do treningów szybkościowych, ćwiczenia techniki pedałowania, przejażdżek regeneracyjnych oraz na rozgrzewkę. Szczególnie polecam ją zawodnikom MTB oraz Cyclo Cross, dla których równowaga i płynność jest wyjątkowo ważna podczas zawodów.

Polecane modele trenażerów

W sklepie Fabryka Rowerów znajdziecie modele dwóch cenionych marek: Wahoo oraz Tacx. Z wszystkich modeli dostępnych w sprzedaży wybrałam dla was cztery propozycje, które poleciłabym również moim zawodnikom. Dodatkowo w sklepie stacjonarnym utworzono strefę Wahoo oraz Garmin gdzie możesz przetestować liczne modele dostępne w sklepie.

Mój wybór:

  • Wahoo Kickr Snap – Klasyczny trenażer z oporem rolkowym marki Wahoo, z płynnie działającym kołem zamachowym oraz cichą pracą jak na ten typ trenażera. Trenażer jest w pełni interaktywny, bez problemu podłączysz sprzęt do zewnętrznych serwisów, m.in.: Zwift czy Rouvy oraz komputera rowerowego dzięki komunikacji ANT+ oraz Bluetooth. Wbudowany pomiar mocy wykazuje dokładność do 3 procent. Maksymalna moc jaką można wygenerować to 1500 W.
  • Wahoo Kickr Core – to trenażer typu Direct Drive który korzysta z zaawansowanych funkcji smart. Dzięki niemu podczas zimowych treningów w pomieszczeniu poczujesz się, jakbyś jeździł na zewnątrz. Trenażer jest bardzo cichy oraz charakteryzuje się dużym oporem – 1800 W. Konstrukcja zapewnia stabilność nawet przy bardzo intensywnych treningach. Wszystkie czujniki mogą być podłączane za pomocą protokołów Bluetooth i ANT+, dzięki czemu masz możliwość kontroli pracy urządzenia za pomocą smartfona, tabletu, komputera rowerowego, możliwość jazdy na popularnych aplikacjach Zwift etc. Trenażer ma również wbudowany pomiar mocy, który pokazuje informacje z dokładnością do 2 procent. W połączeniu z Wahoo Kickr Climb daje symulację podjazdu do 16%.
  • Tacx FLUX 2 Smart – trenażer marki Tacx typu Direct Drive. Trenażer Smart łączy się za pośrednictwem technologii BLUETOOTH® Smart i protokołu ANT+ FE-C, co pozwala na obsługę licznych popularnych aplikacji treningowych takich jak TrainerRoad czy Zwift. Umożliwia intensywną jazdę dzięki oporowi umożliwiającemu wygenerować moc do 2000 W oraz symulacji podjazdu do 16%. Posiada wbudowany pomiar mocy do 2,5%. Ten trenażer rowerowy został tak zaprojektowany, aby maksymalnie ograniczyć poziom drgań i hałasu, dzięki czemu jest jednym z najcichszych trenażerów z kołem zamachowym.
  • Tacx Galaxia –  to zaawansowany trenażer rolkowy. Model Galaxia opiera się na opatentowanym systemie obracania, który umożliwia kręcenie się rolki do przodu i do tyłu. Przy sprincie, zmianie tempa lub wstaniu na pedałach, system zaabsorbuje nagłe ruchy, dzięki czemu rower nie wykolei się z rolek. Stożkowa budowa rolki zapewniają większą stabilność i sprawia, że Twój rower pozostaje w środkowej części rolki. Dodatkowo trenażer jest łatwy w montażu oraz przechowywaniu po złożeniu.

Przydatne akcesoria

Kupując trenażer warto przemyśleć komfort treningów oraz możliwości rozbudowy swojego pokoju treningowego o przydatne akcesoria. Niektóre są miłym dodatkiem inne z kolei znacząco wpływają na komfort jakość treningu. Co warto rozważyć?

  1. Wentylator do trenażera WAHOO Kickr Headwind – w pełni interaktywny wiatrak przeznaczony do zaawansowanych treningów na trenażerach. Urządzenie płynnie i w pełni autonomicznie dopasowuje intensywność swojej pracy do jazdy trenującego kolarza., wykorzystując do tego odczyty czujników prędkości lub tętna. Dzięki temu doświadczysz realistycznej symulacji warunków spotykanych na trasie. 
  2. Przystawka WAHOO KICKR CLIMB – Urządzenie umożliwia regulację nachylenia w czasie rzeczywistym do +20% oraz spadku do poziomu -10%, w zależności od rozmiaru roweru i kół, a także typu używanego oprogramowania. Kąt nachylenia można ustawiać manualnie, za pomocą montowanego na kierownicy pilota, jak również za pośrednictwem aplikacji treningowej lub komputera. Przystawka kompatybilna jest z nowymi trenażerami Wahoo Smart Trainers (KICKR i SNAP produkowanymi od 2017 roku). 
  3. Mata Wahoo KICKR Trainer FloorMat – Wyjątkowo trwała mata, która dodatkowo pochłania dźwięki oraz zabezpiecza twoją podłogę przed potem. 
  4. Podstawka Pod Koło Wahoo Snap – Poprawia stabilność, oraz redukuje różnice wysokości kół rowerowych podczas korzystania z trenażera. 

Wybór trenażera nie zawsze jest łatwy, jeśli ten tekst nie odpowiedział na wszystkie twoje pytania, to zapraszamy do kontaktu w sklepie, telefonicznie bądź mailowo, chętnie pomożemy wybrać trenażer idealny dla ciebie.


Ania Wer – Tomica Coaching
Trener triathlonu & kolarstwa annatomica.com
Head Coach and founder @tomicacoaching